beteekent toch niet, dat iedere burger vrij dokter en gratis zieken- huisverpleging kan eischen Ruilverkaveling, eveneens een middel tot verhooging van de volkswelvaart, maar de kosten, ook van meting, worden verhaald op de belanghebbenden! Goede rechtsbedeeling, ook een bij uitstek algemeen belang, maar de juristen laten zich betalen en de notaris passeert de akten niet gratis. Waarom dan geen kostelooze akte van transport en wel gratis meting van de overgedragen perceelsgedeelten Het algemeen belang schept voor de overheid slechts de ver plichting zoodanige regelen te stellen, en door hare organen te handhaven, als voor de rechtszekerheid en het grondcrediet noodig zijn. Daaruit volgt als overheidstaak toezicht (b.v. als bij het notariaat) maar geen uitvoering, en nog minder gratis uitvoering, wat de kadastrale dienst ervan maakt. Hierin ligt dan ook het beginsel der Organisatie! Wil de regeering ook de uitvoering in eigen hand houden, soit, maar dan tegen betaling van althans een deel der kosten. 4) Toen een twintig jaar geleden het dilemna notaris-staatsambtenaar ernstig de aandacht vroeg, hebben toch ook de voorstanders niet bedoeld gratis notarieele bijstand aan alle burgers te willen verleenen Het vraagstuk, of het gewenscht is landmeetkundige practijk los te maken uit de knellende banden der overheid, dient van meer dan één zijde te worden bezien. Het is waar, de finantieele heeft tegenwoordig wel het overwicht, maar die is hier dan ook vrij eenvoudig. De begrooting zou voor eenige tonnen jaarlijks ontlast worden. Als die nog meetellen in dezen tijd, waarin de regeeringen bij millioenen rekenen, is die factor spoedig beslist. Evenwel staat de rechtszekerheid van den grond en de bevor dering van het grondcrediet om hierbij slechts te blijven ook in direct verband met de volkswelvaart. Eene nieuwe orga nisatie moet derhalve ook getoetst worden aan haar innerlijke waarde. Welke Organisatie? Hoofdbeginsel van organisatie moet zijn, dat de kadastraal landmeetkundige praktijk los gemaakt wordt van den rijksdienst, i56

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 156