maar dat deze een voortdurend en intensief toezicht behoudt. Daarvoor is noodig de instelling van een ambt, dat vrij groote overeenstemming met dat van notaris vertoont, laat me het noemen: particulier landmeter van het kadaster. De benoeming geschiedt bij Kon. Besluit in bepaalde districten. Zij staan los van den rijksdienst, maar zijn op een voortdurende samenwerking aan gewezen, daar zij het recht dienen te hebben metingsstukken op te maken op dezelfde wijze als zulks thans reeds geschiedt door de landmeters van de domeinen. De waarborgen voor de hoedanigheid van het werk zijn op deze wijze tot een maximum aanwezig. Ze zijn van tweeërlei aard: de algemeene en de bijzondere. De algemeene zijn dezelfde, welke ook voor de rijksambtenaren en voor notarissen gelden, en zijn gelegen in de eischen van benoembaarheid. De regeering kan daarbij wat trouwens ook wel wenschelijk zal zijn eenige jaren praktijk bij den rijksdienst eischen. De bijzondere waarborgen bestaan in de controle en naziening der metingsstukken. Voldoen deze n.l. niet aan de gestelde eischen, dan worden ze eenvoudig niet aanvaard voor ze aangevuld of gewijzigd zijn. De particulier landmeter is daartoe dan gedwongen, daar hij zonder goedkeuring niet aan de aanvaarde opdracht kan voldoen. Bij herhaalde tekortkomingen zou hij trouwens een slechten naam krijgen en vanzelf zijn clientèle verliezen. Wil men ooit sterkere waarborgen, dan by elke meting noodzakelijke en gelyke verificatie op het bureau van den rijksdienst als thans geschiedt? Een tweede maatregel van de regeering moet zijn, de ver plichting te stellen, dat perceelsgedeelten vóór de overdracht ge meten moeten worden. Ook dit is niet nieuw, in zooverre dat ook de Min. Commissie Herwijnen» haar voor de invoering van een wet op de grens regeling in overweging gaf. In afwijking met het verslag der genoemde commissie veroorloofde ik me boven reeds te wijzen op de wenschelijkheid, om met het systeem der gratis metingen te breken. In de groote steden worden reeds bijna alle perceels gedeelten welke overgedragen zullen worden, vóór de overdracht gemeten, op kosten van belanghebbenden. In de divisies Den Haag en Amsterdam b.v. worden per jaar respectievelijk ongeveer 157

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 157