159 flicten, en steeds, uit een algemeen oogpunt beschouwd, twee diensten welke hetzelfde werk verrichten en dus oneconomisch. De kleinere gemeenten echter moeten zich behelpen met lap middelen, als regel met minder deskundig personeel, en vaak met kaarten, verkregen door vergrooting van de kadastrale kaarten en dus nogmaals vergroote onjuistheden. Typeerend is dan ook dat meerdere gemeenten een dubbel stel van de kadastrale kaarten bezitten, en bij andere de officieele kaart, welke uitsluitend voor inzage van het publiek op het gemeentehuis ligt, op de dagelijksche werktafel van den gemeente-opzichter te vinden is. Dat is een noodzakelijk gevolg. De grondbedrijven en de grondpolitiek der gemeentebesturen dwingen tot handelen, en het ambtelijk monopolie, aan den rijksdienst eigen, staat een gezonde, een normale ontwikkeling van landmeetkundige diensten in den weg. Uit mijn naaste omgeving enkele voorbeelden: De gemeente Bussum besloot dit jaar f 13000.beschikbaar te stellen voor het opmeten en in kaart brengen van het bebouwde gedeelte der gemeente op schaal 1 a 500. De gemeente Laren liet door een particuliere firma de kaarten van 1 a 2500 vergrooten op schaal 1 a 1000. Het gemeentebestuur van Blaricum wendde zich, ten einde raad, tot het provinciaal bestuur om opgave van personen, welke den legger der wegen zouden kunnen bijhouden; enkel adressen van personen, wonende benoorden Alkmaar, werden verstrekt! Dat alles gaat langs den kadastralen dienst heen, welke meer interesse gevoelt voor beschouwingen over bewijskracht. Nog ernstiger is het dikwijls gesteld met de deskundigen bij de exploitatie van bouwterreinen. Hoevelen van de makelaars en directeuren van bouwterreinmaatschappijen zijn in staat acten te lezen en een zelfstandig onderzoek in te stellen naar servituten enz.? En hoevelen kunnen een doelmatige verkaveling (een terrein, waarop helaas gemeentebesturen nog zoo weinig vat hebben) ontwerpen? Zeker, voor de servituten enz., gaat men naar den notaris, maar pas dan, als de voorloopige overeenkomsten geteekend zijn! De tastbare nadeelen van het ontbreken van particuliere land meters zijn voorts ook b.v. opdrijven van de kosten van publieke veilingen, tengevolge van versnippering van krachten. Tegenover dit alles mag de vraag wel heel ernstig gesteld

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 159