worden of de tegenwoordige organisatie van den kadastralen dienst dan zooveel voordeelen in zich sluit. Het antwoord ligt opgesloten in de nieuwe taak van den overheidsdienst. Voor het toezicht kan worden volstaan met een tiende gedeelte van alle landmeters. Daarnaast kunnen in elke divisie eenigen belast worden met de uitbreiding der triangulatie en het geleidelijk vermeerderen van het aantal vaste punten, en, waar noodig, tot stand brengen van locale vernieuwingen. Daarin toch ligt een vereenvoudiging en verscherping van controle, naast de algemeene voordeelen welke aan elke verzekering en vernieuwing eigen zijn. De opmeting van de grondbelastingopgaven blijft, en al kan niet beweerd worden, dat deze steeds van eenvoudigen aard zijn, en dus door goedkoopere werkkrachten verricht kunnen worden, evenmin kan ontkend worden dat het aspect anders wordt, en ruimte laat voor een goedkoopere werkwijze. Ik wijs er slechts op dat jaarlyksche opnemingen dan niet meer noodig zijn, en dat gemeenten, met eenvoudige en regelmatige perceelsindeeling, zich wel zullen leenen voor goedkooper personeel dan thans noodzakelijk is. Met dat al zal een zéér aanzienlijke bezuiniging bereikt worden. En tevens een economische, 't Gevaar is niet denkbeeldig, dat de regeering, uitgaande van het axioma: «Bezuinigd moet er wordenanders verkeerde maatregelen treft. Zoo adviseerde de Fusiecommissie tot een splitsing van den kadastralen dienst in een technisch en administratief gedeelte. Veel langzamer, maar in zijn gevolgen veel ernstiger, staat ons bij invoering van die splitsing een tweede girodébacle te wachten. Ik zie bovendien de voordeelen niet in, maar aanvaardend, dat de Fusiecommissie zulks beter kan beoordeelen, wijs ik er op, dat na invoering van bovengeschetste Organisatie, er geen enkel bezwaar meer tegen die aangegeven splitsing bestaat. Zoo'n advies der Fusiecommissie is voor mij dan ook een waarschuwing tegen een leekenadvies inzake het kadaster, welks beteekenis voor den grondeigendom en grondcrediet juist in de laatste jaren zoo aanzienlijk is gestegen. Men denke aan volks huisvesting, landarbeiderswet, ruilverkaveling, wegenaanleg, ge meentelijke grondbedrijven met uitbreidingsplannen enz. Verlaging van het wetenschappelijk peil van ontwikkeling der landmeters i6o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 160