UIT DE CHEMNITZER INDUSTRIE. Als er over de industrie van Chemnitz gesproken wordt, denkt men vooral aan de machinefabrieken en textielfabrieken van Chemnitz, wier voortbrengselen over de geheele aarde geleverd worden. Er zijn echter in Chemnitz ook andere takken van industrie, bedrijven die eveneens een groote reputatie verkregen hebben, al is zulks dan ook slechts in vakkringen bekend. Tot deze bedrijven behoort de passerdoozenfabriek van de firma E. O. Richter Co. Deze fabriek was oorspronkelijk een horlogemakers-werkplaats, die zestig jaren geleden door den vader van den tegenwoordigen eigenaar in de Poststrasse te Chemnitz geëxploiteerd werd. Op aansporing van een be vrienden architect ging E. O. Richter zich ook bezighouden met de verbetering van de toentertijd zeer gebrekkig gefabriceerde teekeninstrumenten. Zoo ontstond als eerste belangrijke verbetering een orleonpasser met vaststaande as, snel daarop werden practischer trekpennen uitgedacht, dra volgden stippeltrekpennen, arceerlinialen, veerpassers en stok- passers. Ook verbeterde Richter de instrumenten voor litho graf en. De vraag naar de Richter teekeninstrumenten nam dermate toe, dat de oorspronkelijke horlogemakers-werkplaats spoedig te klein werd, zoodat Richter over vergrooting van het bedrijf moest gaan denken, alsook aan het in dienst nemen van mede werkers. Zoo werd in het jaar 1875 de firma E. O. Richter Co. gevestigd, welke zich uitsluitend aan de fabricage van passer- doozen wijdde. In korten tijd gelukte het aan de jonge firma om door succes volle inzendingen op tentoonstellingen zich een wereldreputatie 163 En hoe, als het ontwerp-wet op de grensregeling wet wordt In het vernieuwde kadaster moet bij overdracht van gedeelten van perceelen, ook als deze worden ge meten vóór de opmaking der akte, een proses-verbaal (of een «meetbrief» ingekleed als een proces-verbaal) worden opgemaakt, en de landmeter ten overstaan van wien het bijhoudings-proces-verbaal wordt opgemaakt moet openbaar ambtenaar zijn, even goed als de landmeter bij algemeene of geïsoleerde grensregeling, daar het proces-verbaal de kracht moet hebben van authentieke akte. (Vgl. «Overzicht» Dieren, blz. 22 en Verslag der Commissie «Van Herwijnen» blz. 93 en 94).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 163