den Minister van Financiën de benoembaarheid van den landmeter tot hypotheekbewaarder bepleit. De voor het kadaster welwillende houding' van dezen bewindsman tegenover het voorstel der Fusie commissie Beumer, alsmede de krachtige wijze waarop deze bestuursactie door verschillende kadasterambtenaren (deels gelijk tijdig met hunne sollicitatie naar een der genoemde vacatures) ondersteund werd, deed het gunstigste verwachten. De uitslag is echter anders geweest. Ook Minister Colijn schijnt zich aan te sluiten bij de meening van zijn ambtsvoorganger de Geer, dat voor benoembaarheid tot hypotheekbewaarder speciale juridische onderlegdheid als eisch gesteld mag worden, blijkende uit een staatsdiploma. Wanneer men echter ziet hoe zich dit jaar voor het notarieel- examen 663 aspiranten hebben aangemeld, dan vraagt men zich af of de examenwoede in ons land beter niet wat getemperd zou kunnen worden. Zou juridische onderlegdheid niet bewezen kunnen worden door het volgen van bepaalde colleges te Wageningen t door detacheering bij hypothecaire- of kadastrale boekhouding? door de benoeming van den landmeter c.q. tot fungeerend bewaarder? De doorvoering der fusie van D. B. en Registratie heeft tot nu toe geen nieuwe gevolgen voor het kadaster gehad. Minister Colijn stelt zich op het standpunt, dat zijn eventueele ambtsop volger niet gebonden zou mogen worden door beslissingen, welke groote gevolgen na zich zouden sleepen, doch door hem zelf vóór den 1 en Juli nog niet geheel uitgevoerd zouden zijn. Een ingrijpende poging tot verbetering of tot verslechtering van het kadastrale dienstvak is dus vóór of kort na den uitslag der algemeene ver kiezingen niet te verwachten. Wel is half Juni een merkwaardig K. B. uitgevaardigd, dat de volle aandacht onzer vereeniging verdient. Hierdoor wordt mogelijk gemaakt een combinatie der functie van ingenieur-verificateur, hypotheekbewaarder en controleur der grondbelasting! Voor zoo verre deze beslissing lijnrecht ingaat tegen de splitsing van het kadaster in een technisch en in een administratief gedeelte moet dit K. B. worden toegejuicht. Betreurd moet echter worden, dat ook deze beslissing het gevolg is van een voorstel, dat ingediend is door een der leden van onze Vereeniging buiten het bestuur om. Wordt toch ook hier de eisch van speciale juridische onder- 170

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 170