182 Als rapporteur over driehoeksmetingen verzocht Perrier inzending van gegevens, die uit verschillende landen niet of onvoltallig inkwamen. Bowie besprak een vraagstuk van driehoeksmeting, dat zich bij zijn dienst in de Vereenigde Staten voordoet. Het is daar noodig gebleken voor de westelijke helft van het terrein de uitgevoerde driehoeksmetingen opnieuw te vereffenen en wanneer dit werk op de gebruikelijke wijze uitgevoerd zou worden volgens de methode der kleinste vierkanten, zou daarmede voor één persoon een werktijd van 120 jaar gemoeid zijn. Eene andere oplossing is noodig en een voorontwerp, daartoe opgemaakt door Adams, en in de vergadering rondgedeeld, werd in aller aandacht aanbevolen, mede met het oog op de herberekeningen van driehoeksmetingen in Europa. Bij het door Soler uitgebrachte rapport over slingerwaarnemingen kwam het vraagstuk der isostatische reducties ter sprake. Het bureau der U. S. Coast and Geodetic Survey is op dit soort van werk goed ingericht en op een daarover gestelde vraag antwoordde Bowie, dat er waarschijnlijk wel eene regeling getroffen zal kunnen worden, waarbij, onder verrekening der kosten, zulk werk voor diensten in andere landen dafh de Vereenigde Staten, ook in Washington zal uitgevoerd kunnen worden. Tevens bracht Prof. Soler verslag uit namens de Commissie voor de zwaartekracht-bepalingen. Deze commissie heeft, in verband met nog in ontwikkeling zijnde methodes, geen unificatie der waarnemingsmethoden willen voorstellen. Zij wenscht echter wel, ten behoeve van eene uniforme beoordeeling der nauwkeurigheid, een schema voor de berekening der middelbare fouten aan te bevelen. Zij spreekt daarbij de wenschelijkheid uit om alle waarnemingen zoowel volgens Bouguer als isostatisch te reduceeren. Zij dringt er op aan, dat de hoofdstations der verschillende landen en meer bijzonder die der aan elkander grenzende landen, door zeer nauwkeurige waarnemingen onderling worden verbonden. Bij de overlegging van zijn uitvoerig rapport over isostatie besprak Bowie de samenwerking, welke te dezer zake van geologie en geodesie noodig is. Hij vestigde de aandacht op resultaten van waarnemingen en berekeningen, welke erop wijzen, dat over 't algemeen de massa's van bergketens niet gecompenseerd worden door onmiddellijk daaronder ge legen massa's en dat dus isostasie beschouwd moet worden over gebieden van vrij grooten omvang. Roussilhe kon als rapporteur over kaartprojecties een belangrijk rap port overleggen, maar daarin ontbreken nog gegevens uit vele landen, waarmede dit stuk aangevuld zal dienen te worden, alvorens het in defi nitieve behandeling kan komen. Er werd eene commissie aangewezen, die aan de Section nadere voorstellen zal doen. De vergadering was eenstemmig van oordeel, dat reeds dadelijk in ieder land voor zich ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 182