i83 streefd moet worden naar het gebruik van slechts één kaartprojectie bij verschillende takken van dienst. Door Vening Meinesz werd een voordracht gehouden, waarin hij de door hem uitgedachte wijze van waarnemingen met paren slingers aan boord van een bewegend vaartuig uiteenzette, en aantoonde, dat aldus de slingertijd kon worden vastgesteld met bijna even groote nauwkeurig heid als wanneer het instrument een vaste opstelling heeft. Verder deed hij mededeeling van de ondervindingen door hem opgedaan en de resul taten door hem verkregen tijdens zijn reis aan boord van de Neder- landsche onderzeeboot K II van Nederland naar Java. De methode van werken bleek zeer betrouwbare uitkomsten tc geven, wanneer in volle zee met ondergedoken schip gevaren werd. De voorzitter (Bowie), die op het gebied van slingerwaarnemingen een erkende plaats inneemt, bracht, onder instemming der vergadering, dank aan Vening Meinesz voor zijne bijdrage aan de wetenschap, die een van de belangrijkste uit de laatst verloopen jaren genoemd mag worden. Hij stelde in het licht, dat geen practische uitkomsten verkregen zouden zijn, wanneer geen medewerking was verkregen van de Nederlandsche Marine, en op zijn voorstel werd aan de Nederlandsche gedelegeerden verzocht aan de Nederlandsche Regeering en in 't bijzonder aan den Minister van Marine den dank der Section over te brengen voor de aan Vening Meinesz verschafte gelegenheid tot uitvoeren zijner waarne mingen aan boord van de K II. Hij wees nog bijzonder op de uit komsten, die aantoonen, dat in den Indischen Oceaan de toestand van isostasie aanwezig blijkt te zijn. Volgens een in 1922 te Rome genomen besluit, kwam op de agenda voor: keuze van eene internationale vergelijkings-ellipsoïde. Het was wel te voorzien, dat daarover niet gemakkelijk eenstemmigheid verkregen zou worden. Van verschillende zijden waren in antwoord op een rondgezonden vragenlijst nota's te dezer zake bij het bureau der Section ingekomen. In een langdurige zitting werd dit punt besproken in het Comité exécutif, dat in eene nota met toelichting aan de Section het voorstel deed, om aan te bevelen, dat voor ieder geval, waarin dit mogelijk zal blijken, als vergelijkings-ellipsoïde te benutten, die met de door Hayford in 1910 berekende afmetingen: afplatting 1 297 halve groote as 63 783 88 meters. De Section besteedde vrijwel de geheele voormiddagzitting van 6 Oc-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 183