i85 gedelegeerden verklaard was, dat er naar hunne meening geen reden was om aan eene der bekende ellipsoïden de voorkeur te schenken. Bij de beantwoording der derde vraag ging het er om of de Hayford'sche waarde, dan wel een op hektometers afgerond getal gekozen zou worden met 19 tegen 17 stemmen werd tot het eerstgenoemde besloten. Hiermede was het voorstel van het Comité-exécutif in zijn geheel aan genomen. Door Gautier werd verslag uitgebracht namens de Commissie voor de breedte-variaties. Dit verslag behandelde niet de theoretische kwesties, welke zijn opge dragen aan eene gemengde commissie uit de Union Astronomique en de Section de Géodésie. De waarnemingen tor 1922 zijn voorioopig gere duceerd; de uitkomsten van deze reductie zijn neergelegd in een opste] Wan ach, geplaatst in de Astronomische Nachrichten. De internationale breedte-dienst werd sedert 1922 geleid door Kimura, aan wien voor dezen dienst een crediet van 2000 yen ware te verleenen. Van de vijf internationale breedte-stations op het noordelijk halfrond zijn Gaitersburg en Tschardjui buiten bedrijf. De commissie adviseerde, dat pogingen in het werk gesteld zouden worden om de waarnemingen op die stations te doen hervatten. Het is wenschelijk, dat ook op het zuidelijk halfrond waarnemingen gedaan worden. De daar vroeger ingerichte stations moesten wegens ongezond klimaat verlaten worden. De commissie stelde nu voor, dat de sterrewachten te La Plata en te Adelaide uitgenoodigd zouden worden regelmatige waarnemingen voor de breedte-verandering op zich te nemen. De voorstellen der commissie werden door de Section aangenomen. Een rapport van Kimura over den breedte-dienst in de jaren 19221924 werd rondgedeeld. De rapporteur was verhinderd ter conferentie aan wezig te zijn. De commissie voor de lengte-bepalingen bracht bij monde vanFerrié rapport uit over verschillende kwesties, waarvan te dezer plaatse vermeld mogen worden het voorstel om in het fundamenteele lengte-net meer dan 3 punten op te nemen, die dan op minder dan 8 uur tijdsverschil onder- lingen afstand zullen liggen en om het programma van werken algemeen bekend te maken, opdat een ieder, die belang stelt in het vraagstuk de bij dit werk noodige radio-telegrafische tijdseinen zal kunnen opnemen. Ter zake van het publiceeren van tafels der natuurlijke sinussen en tangenten, waarover reeds in 1922 te Rome werd gesproken, en waarvoor thans nadere voorstellen werden gedaan, werd nog geen besluit tot uit voering genomen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 185