187 punten van den isten rang geheel en voor de punten van den 2den rang grootendeels afgewerkt. Slingerwaarnem ingcn De ingenieur Dr. Vening Meinesz voerde tijdens zijne aanwezigheid op Java in Januari te Weltevreden waarnemingen uit met de aan boord van H.M. onderzeeboot K II gebezigde slingers van messing in vorige verslagen verkeerdelijk bronzen slingers genoemd en met de invarslingers, en met deze laatste te Bandoeng in het gebouw der Technische Hooge- school, dat als hoofdstation is gekozen voor de relatieve zwaartekracht bepalingen, welke in Nederlandsch-Indië door de Triangulatiebrigade van den Topografischen Dienst zullen worden uitgevoerd. De gang van den tijdmeter werd bepaald met behulp van de wetenschappelijke tijdseinen van Bordeaux. Na de terugkomst van Dr. Vening Meinesz in Nederland in Maart voerde hij de aansluitingswaarhemingen met beide stellen slingers uit in de Bilt. Uit deze bleek, dat de invarslingers, waarschijnlijk ten gevolge van de hooge temperaturen en de trillingen, waaraan zij op de reis waren blootgesteld, een kleine verandering hadden ondergaan. Hoewel de resultaten der zwaartekrachtbepalingen in Indië dientengevolge niet zoo nauwkeurig zijn, als uit de waarnemingen zelve zou volgen, zijn zij toch zeer bevredigend en voldoende nauwkeurig voor het beoogde doel. Een nadere beschouwing van de uitkomsten, verkregen met de messing slingers, deed twijfel rijzen aan de juistheid der gebezigde temperatuur- constanten, welke in 1905 te Potsdam zijn bepaald. Het was dus noodig hieromtrent een onderzoek in te stellen. Na verkregen toestemming van den Directeur van het Geodetisch Instituut te Potsdam bepaalde Dr. Vening Meinesz in Juni opnieuw deze constanten met het aldaar aan wezig toestel, waardoor de juistheid van het vermoeden werd bevestigd. De definitieve berekening der waarnemingen aan boord van de onder zeeboot kon daarna ter hand genomen worden. Deze was nog niet geheel afgeloopen vóór de bijeenkomst der Union te Madrid, zoodat de volledige resultaten nog niet konden worden opgenomen in de voorloopige mededeeling, welke de Commissie heeft laten drukken onder den titel „Observations de Pendule sur la Mer pendant un voyage en sous-marin de Hollande a Java", Delft, J. Waltman Jr.; deze is te Madrid aan de afgevaardigden uitgereikt. Aan het einde des jaars waren de definitieve berekeningen voltooid. De voorloopige mededeelingen is met nog ontbrekende uitkomsten aan gevuld; zij is bestemd om te worden opgenomen in het officieele verslag der bijeenkomst te Madrid.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 187