controleursposten - gebouwd, dar niet noodig is voor de instand houding van het Kadaster. Zooals bekend is, geeft de schattingsdienst op ter uitmeting ook kleine, tijdelijke, veranderlijke gebouwen en getimmerten. Dat begon vooral erg te worden na 1910 en geschiedt ook nog in de laatste jaren. In de aanschr. van 20 Jan. 1895 n°. 65 D. B. werd geeischt «dat de metingen in overeenstemming met de schattingen plaats hebben». Reeds in 1898 was de heer Boer ertoe gekomen, het aphorisme neer te schrijven: «de gevaarlijkste dilettanten op kadastraal gebied zijn belastingambtenaren». Volgens res. van 22 Nov. 1904 n°. 3 D. B. kon vernummering alleen voor de grondbelasting meer dan vroeger worden nagelaten en behoefden gebouwtjes van minder dan 10 m2 oppervlakte niet op de kaart voor te komen. In 1912 heeft het Bestuur der Ver. v. K. en L. aan den Minister van Financiën een adres met toelichting gezonden over kadastrale toepassing van veranderingen in den gebouwden eigendom. Die uiteenzetting is niet geheel zonder gevolg gebleven. Vergeleken bij hetgeen in de aanschr. van 9 Febr. 1912 n°. 31 D. B. voor kwam, was de op 1 Aug. 1918 in werking getreden bepaling der I. K., dat de opmeting van andere dan hoofdgebouwen slechts plaats heeft voor zoover de kaarteering daarvan voor de ver kenning noodig is, weer een stap vooruit. Maar reeds bij aanschr. van 27 Febr. 1919 n°. 66 H. en K. en D. B. werd het «richtsnoer» in deze zaak weer eenigszins veranderd, en het is een feit, dat tot nu toe aan verschillende kantoren nog tal van onbelangrijke nevengebouwen worden opgegeven, waarvan opmeting achterwege behoort te blijven. Voor het Kadaster is deze opmeting overbodig, zelfs uit den booze door het werk dat er het gevolg van is en het plan wordt er min of meer door bedorven. Naar het oordeel der kadasterambtenaren is zij voor de bepaling der belastbare opbrengst onnoodig en wordt er, op den keper beschouwd, ook geen fiscaal belang mede gediend. Vele controleurs nemen thans reeds met «te gering» of «onnoodig voor verkenning» als afdoening van zulke posten genoegenhet is te wenschen dat allen, mede als gevolg van de jongste aanschrijving, meting ervan niet noodig zullen achten en het is daarbij te wenschen, dat ter voorkoming 192

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 192