193 van vergeefsch bezoek aan het perceel het hierbedoelde soort opgaven in de toekomst achterwege blijve. In den legger kan zonder dat de schuur op het plan geteekend staat een omschrijving als «huis, schuur en bouwland» als nuttig aangemerkt worden. Bij de uitvoering der aanschrijving blijft kaarteering van alle hoofdgebouwen en van de voornaamste bij gebouwen gewaarborgd. Zonder moeilijk te formuleeren detail voorschriften voor den landmeter bij zijn beoordeeling van wat belangrijke gebouwen zijn en wat niet, zal tot eenheid van op vatting hierover te komen zijn natuurlijk moet aangestuurd worden op één modus operandi voor het geheele land. Als men de geschiedenis die wij hierboven aanstipten in 't oog vat, blijkt het merkwaardige van de in den aanhef vermelde aanschrijving te zijn, dat thans meer dan voorheen aan het oor deel van de ambtenaren van het Kadaster wordt overgelaten of meting noodig is en welke gebouwde eigendommen op het plan moeten voorkomen. De bijhouding van het plan zal daardoor zuiniger zijn dan voorheen, dat is verblijdend. Zien wij dit alles juist, dan zal de aanschrijving mede aanleiding zijn, om te gelegener tijd ook de voorschriften over nummering nog eens onder 't oog te zien, dat ligt immers geheel in de lijn. Waar voor het kadastrale nummer, opgevat als kenmerk van een eigendomsobject en als element voor de hypothecaire boek houding, stabiliteit een eerste vereischte is, zag de schattingsdienst altijd liefst veel nummers gevormd. Splitsing in eigendoms kadaster en grondbelastingkadaster, deze beide weer vereenigd zonder verwarring, dat is de rationeele oplossing, die bekend is, maar die thans minder aan de orde is. Wij vestigden reeds de aandacht op de aanschr. van 9 Febr. 1912 n°. 31 D. B.naar de letter van deze is het ook thans reeds geoorloofd aan één eigenaar behoorende, geen inwendige ge meenschap hebbende huizen (vgl. I. K. art. 59) die in elkaar gebouwd' zijn (dus met verspringenden binnenmuur) als eén perceel te beschouwenin de praktijk geschiedt dit niet altijd. En bij woningen van hetzelfde type kan wellicht de bij aanschr. van 23 Mei 1922 n°. 25 H. en K. voor beperking van het nummeraantal gestelde eisch: «aan een vereeniging of zedelijk lichaam behoorend». vervangen worden door: «aan één eigenaar behoorend».

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 193