voering der ruilverkaveling mede te werken. Maar naast een belangrijke is het ook een geheel nieuwe opdracht, want de uit voering daarvan stelt niet alleen geodetische eischen, maar daaren boven ook cultuurtechnische en administratieve. Om de gunstigste voorwaarden te scheppen, waaronder de eerste wettelijke ruilverkavelingen in Nederland zullen kunnen worden uitgevoerd, werden vanwege het Departement van Financiën de Heer J. J. Gorter en ondergeteekende gedurende een half jaar te Düsseldorf gedetacheerd, ten einde zich daar in de Rijnprovincie van de ruilverkavelingswerkzaamheden op de hoogte te stellen en om later bij de uitvoering in Nederland gebruik te kunnen maken van de vele ervaringen welke men aldaar reeds gedurende een 40 tal jaren in de praktijk heeft opgedaan. Over die detacheering zal in het kort iets medegedeeld worden, terwijl later hopelijk de gelegenheid gevonden "zal worden om de praktijk der ruilverkaveling in Nederland te behandelen. Beginnen we met te memoreeren de buitengewoon beminlijke wijze, waarop wij hier ontvangen en behandeld zijn door alle betrokken autori teiten en ambtenaren. Geen moeite was te veel om ons inlich tingen en studiemateriaal te verschaffen. Daarvoor in de eerste plaats onzen dank aan den heer Hess, Landeskulturamtsprasident te Düsseldorf, onder wien alle ruilverkavelingsambtenaren in de Rijnprovincie ressorteeren en die onze detacheering hier regelde en aan den heer Schallenberger, Vermessungsrat, die onze dagelijksche voorlichting op zich genomen had en die taak be wonderenswaardig vervulde. Gedetacheerd waren we aan eén der acht Landeskulturamter welke Pruisen bezit, n.l. dat te Düsseldorf, het centraal bureau voor ruilverkaveling in de Rijnprovincie. Hieronder ressorteeren in de provincie 18 Kulturamter, welke met de praktische uit voering en doorvoering der verkavelingen belast zijn. De meeste stukken door een Kulturamt opgemaakt, moeten te Düsseldorf goedgekeurd, «.geprüft», worden, dat daardoor de juiste plaats was, om van zooveel mogelijk ruilverkavelingsplannen op de hoogte te komen en om inzicht te verkrijgen waar leerzame zaken te zien waren, om die daarna onder deskundige voorlichting ter plaatse te bestudeeren. Om een juist overzicht van alle voorkomende werkzaamheden te verkrijgen werd theoretisch een kleine ruilverkaveling geheel 195

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 195