uitgevoerd, waardoor vooral de latere werkverdeeling te beoor- deelen is, wat naar wij vertrouwen ten goede zal komen aan een vlot verloop van zaken in Nederland, want al zal daar natuurlijk onder geheel andere wettelijke bepalingen gewerkt moeten worden, de hoofdzaak, de praktische uitvoering der ruilverkaveling zal zoo ongeveer moeten worden als de ervaring die hier als de meest juiste heeft doen kennen. Naast deze werkzaamheden ten bureele werd door excursies deelgenomen aan alle belangrijke stadia der verkavelingen, zoo veel mogelijk in terrein dat overeenkomstige toestanden bood als in Nederland. Gememoreerd hiervan kunnen worden de vast stelling der schattingsklassen en het klassentarief, de schatting en opmeting daarvan, het voorleggen der uitkomsten der schatting aan de belanghebbenden en het weerleggen der bezwaren, het ontwerpen van wegen en waterlossingen, het uitzetten daarvan en het uitzetten der nieuwe perceelen. Waar een goed wegennet een eerste vereischte is voor een goed verdeelingsplan, werden we in de gelegenheid gesteld om dat grondig te bestudeeren, waartoe herhaaldelijk deelgenomen werd aan de «Prüfungen» op het terrein der verschillende ontworpen wegennetten. De deel neming aan de vergaderingen met de belanghebbenden in een «Sache» leerde de mentaliteit der betrokkenen kennen, een kennis die nog wel van pas zal komen, wanneer straks de bezwaren tegen de schatting en het nieuwe plan in een Nederlandsche ruilverkaveling te berde zullen worden gebracht. Een wettelijke ruilverkaveling brengt een groote hoeveelheid werk en verantwoordelijkheid mede. De landmeter is de aangewezen ambtenaar om dat werk te verrichten en die verantwoordelijkheid te dragen, wil er van een vlotte en tevens economische uitvoering sprake zijn. In de overtuiging dat de detacheering zeer nuttig was zien we het Kadaster zijn nieuwe taak vol vertrouwen aanvaarden. Alvorens dit korte berichtje te eindigen, moet nog gewag gemaakt worden van de moeite die de Duitsche collega's deden om het verblijf alhier naast nuttig ook aangenaam te maken, waardoor aan het collegiale- en vereenigingsleven in den uitge- breidsten zin van het woord kon worden deelgenomen en wat oorzaak zal zijn dat we straks Düsseldorf zullen verlaten meteen van harte gemeend «Auf Wiedersehen». O. J. JONAS. Düsseldorf, September 1925. ig6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 196