critiek uitoefende', heeft het Bestuur reeds toegezegd, dat in de eerstvolgende bestuursmededeelingen eene correctie zou worden opgenomen. Het incident is hiermede gesloten. I. Na de lunch werd de vergadering voortgezet in de Aula der Landbouwhoogeschool, waar mede aanwezig waren het College van Rector-Magnificus en Assessoren, de Natuurwetenschappelijke Vereeniging te Wageningen en de Vereeniging Geodesie. De Voorzitter heet allen welkom, speciaal de H.H. Professoren Heuvelink en Dieperink, die zich zoo volkomen bereid hebben verklaard, hunne belangwekkende lezingen in de vergadering van K. en L. te houden, en geeft het woord aan Prof. Ir. J. W. Dieperink voor zijne causerie over *de Tachymetrie in dienst van het Kadaster De spreker begint met een vraagteeken te plaatsen achter dezen titel en acht de aldus geformuleerde vraag het overwegen waard, omdat een eventueel bevestigend antwoord, dat slechts zou kunnen worden gegeven na serieus onderzoek van één of meer methoden van optische afstandsmeting in de praktijk van het kadaster, aanleiding zou kunnen zijn voor een belangrijke ver andering van de tot nog toe bij het kadaster in gebruik zijnde methode van meten. Het ligt op het oogenblik in zijne bedoeling, alleen een over zicht te geven van hetgeen te Wageningen door proefmetingen en ook elders, speciaal in Zwitserland, op het gebied der indirecte afstandsmeting is bereikt. Proeven bij het kadaster zijn hier te lande nog niet genomen, wel in Zwitserland zooals blijkt uit het boekje: Die optische Distanzmessung und ihre Anwendung bei der schweiz. Grundbuchvermessung (Buchdr. Winterthur, vormals G. Bink er t. Zürich). Daarin wordt gezegd, dat de optische af standsmeting reeds sedert ign in één en sedert 1919 in twee divisies wordt gebruikt als hulpmiddel bij de «Grundbuchver- messungen», terwijl deze in een derde divisie «unter Umstande» is toegelaten. Spreker meent, dat die omstandigheden kunnen beteekenen, dat de indirecte methode daar t. o. v. de directe naar voren treedt, waar voldoende nauwkeurigheid bij de laatste slechts te bereiken is door veel werk, dus waar directe meting niet goed 202

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 202