Vóór al deze instrumenten kunnen worden opgesteld is er echter reeds veel voorbereidend werk verricht. Daar de meting in het belang der nauwkeurigheid zoo snel mogelijk moet voortgaan, worden de houten met gewichten bezwaarde statieven en vooraf hunne onderleggers reeds van te voren met behulp van een houten mal en een timmermanswaterpas opgesteld, zoodat de instrumenten op enkele millimeters na direct op het juiste punt worden geplaatst. Waarnemers en instrumenten worden beschermd door een uit 5 losse stukken van 4 m bestaande tent, waarvan het achterste deel, evenals de instrumenten en statieven, na afloop van de waarnemingen voor één stand van de staaf weer naar voren wordt gebracht. In totaal waren het 67 personen, die door nauwkeurige samenwerking de zaak tot een goed einde brachten. De eigenlijke meting komt dan in beeld: de instelling van den verticalen kijker op het beginpunt, het inrichten van het volgende «microscoop», het microscopisch waarnemen van de beide eind strepen der staaf door de ingenieurs, die door een herhaald «ja» de coïncidentie van twee juiste instellingen moesten bereiken, het aflezen der thermometers en het stellen van den hellingmeter. Daarna het opnemen van de staaf en het plaatsen in den volgenden stand, het opnemen en naar voren brengen van alle vrijgekomen instrumenten en hulpmiddelen en ten slotte bij den laatsten stand der sectie, het bijmeten van den horizontalen afstand tusschen het eindmerk en het laatste microscoop, dat daartoe werd ver vangen door den verticalen kijker. Deze bijmeting geschiedde met behulp van een op den bronzen bout vastgeklemde liniaal met millimeter-verdeeling en nonius, in het donkere putje verlicht door een electrische zaklantaarn. Het spreekt vanzelf, dat er bij de terugmeting telkens groote belangstelling was voor het tweede eindcijfer van een sectie. Door de thans volgende film krijgen de aanwezigen een uit stekend beeld van het regelmatig en nauwkeurig verloop der meting en wordt het duidelijk, hoe het door eene bewonderens waardige organisatie mogelijk is geweest, slechts 1V2 minuut te besteden aan eiken nieuwen stand der meetstaaf, waardoor de geheele meting in achttien werkdagen gereed kwam. Alle medewerkers, ook de eenvoudige door spreker geroemde Veluwsche arbeiders, die wij op de film met toewijding de sta tieven zagen plaatsen en sjouwen met tenten en gewichten, hebben 20Ö

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 206