De heer van Riessen meent, dat de uniformiteit in het gedrang zal komen in het door den heer Roelofs ontwikkelde Asser stelsel, waarin slechts een klein getal inspecteurs, die dan tevens I. V. zullen zijn, leiding zal moeten geven. Reeds met 11 divisies deden zich verschillen voor. De vrees voor chefs moet onder de oogen worden gezien. Persoonlijk heeft hij slechts in de eerste jaren van zijn landmeterschap in dat opzicht iets gemerkt. Aan de H.H. Bes en Heines, die vreezen voor een gebrek aan ge schikte personen, antwoordt spreker, dat wij niet op het oude stelsel moeten blijven staren; dit wordt iets nieuws, een situatie, die zal groeien en de studielust in K. en L. is er borg voor, dat er personen zullen zijn. Wordt de taak aan groote kantoren te omvangrijk, dan zal er hulp moeten komen van ambtenaren. De tegenwoordige zonderlinge bewaardersfunctie kan niet blijven voortbestaan. Spreker wijst ook op de plannen voor een totale omvorming van de hypothecaire boekhouding en meent, dat men den hermetingsdienst beter afzonderlijk zal kunnen organiseeren. Spreker betoogt uitvoerig, dat de landmeter er geen chef bij krijgt. Hij heeft toch reeds een chef en in de toekomst bestaat het voordeel van het dagelijksch contact. Overigens deelt spreker niet de meening van den heer Hoetink, dat aan ieder kantoor persé een chef over de landmeters moet zijn. De vrees, dat de tegenwoordige bewaarders chef zouden worden, is ongemotiveerd, daar de Minister de onmogelijkheid daarvan reeds heeft toege geven. Spreker heeft niet vóór maar juist over het opheffen van kleine bewaringen gesproken. De heer Roelofs verwacht bij die opheffing tegenwerking van allerlei categorieën en waarschuwt tegen overhaasting. De heer van Riessen meent, dat de praktijk het aanpassings vermogen van het publiek heeft getoond. Enkele bewaarders hebben niet voldoende werk. Tenslotte zou hij gaarne zien, dat deze Vergadering tot een uitspraak kon komen vóór de fusio neering der drie dienstvakken aan de kantoren. De heer ter PI egt acht alleen een uitspraak over de fusio neering aan het Departement mogelijk; voor de landmeters zijn aan de kantoorfusie zooveel belangrijke zaken verbonden, speciaal de reeds jaren verlangde grootere zelfstandigheid, die bij de door den heer van Riessen voorgestelde combinatie ernstig in het gedrang komt, dat zij zich thans moeilijk daarvoor kunnen uit- 20Q

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 209