spreken. Door zijne positie onder den nieuwen hoofdambtenaar komt de landmeter te staan naast den boekhouder, indien de verhouding i. v.-landmeter in den nieuwen dienst geen ingrijpende verandering ondergaat. Het Bestuur zal te rade moeten gaan met het door den heer Roelofs gememoreerde besluit van den Afdeelingsraad en zich omtrent een gemeenschappelijk reorganisatievoorstel moeten ver staan met de Vereeniging van Hoofdambtenaren van het Kadaster, zooals al voorloopig met het Bestuur dier Vereeniging is afge sproken. De heer van Riessen acht de tegenwoordige zelfstandigheid van den landmeter praktisch niet zoo gering. Ook in de toe komst zal zijne positie zich onderscheiden door zijn werkkring en zijne benoembaarheid tot hoofdambtenaar. De Vergadering verklaart zich tenslotte unaniem vóór de fusie der drie dienstvakken Kadaster, Hypotheken en Grondbelasting. De heer Smit stemt blanco en verzoekt daarvan aanteekening. De Voorzitter spreekt hierop het sluitingswoord, waarvoor in den namiddag geen gelegenheid meer zal zijn. Na de lunch heropent de Voorzitter de vergadering in het gebouw «de Valk» en gaf het woord aan den Heer H. F. van Riel voor zijne Causerie over de ontwikkeling van het ver vaardigen van kaarten-!/aan de hand van het uitgebreide karto- grafische materiaal, dat in het vooral aan de jongere aanwezigen zoo welbekende gebouw is tentoongesteld. Spreker merkt op, dat in het algemeen aan de eerste kaarten de wensch ten grondslag lag, zichzelf of anderen de moeilijkheden, op den eersten doortocht door onbekend terrein ondervonden, te besparen. Het eenvoudigste voorbeeld van een kaart is de reis route-kaart, waarop de door een lijn voorgestelde route wordt aangevuld met waargenomen bijzonderheden. Als voorbeelden dezer één-dimensionale kaart demonstreert spreker een negerkaart, reiskaarten ten behoeve der kruisvaarders, Engelsche wegkaarten en de Tabula Peutengeriana, die alle reisroutes, uitgaande van Rome, in de toenmaals bekende beschaafde wereld afbeeldde. De uitbreiding van het verkeer schept de behoefte aan de twee-dimensionale kaart voor de onderlinge ligging van plaatsen op verschillende reisroutes. De samenstelling daarvan is in de 2IO

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 210