demonstreert met vele aanwezige voorbeelden, hoe de moderne kaarten der verschillende staten aan de eischen voor een drie dimensionale kaart voldoen, en staat stil bij de geschiedenis der kartografie in Engeland, dat in dezen een aparte plaats inneemt. De triangulatie van 1783 en de opname 1 a 2500 in het begin der 19e eeuw bracht een kaart, aangevende de terreinsafschei dingen (geen rechtsgrenzen) met ingeschreven nummers en grootten der perceelen en hoogtepunten, terwijl de verkleinde kaart 1 a 10560 hoogtelijnen en verschillende bergvoorstellingen vertoont. De oorlog heeft geleerd, dat de moderne kaarten nog niet aan de militaire behoeften kunnen voldoen, terwijl de vraag naar een «Wirtschaftskarte» op groote schaal voor goederenbeheer, werken van openbaar nut, wegen en kanalen zich opdringt. Op de ten toonstelling te Keulen in de vorige maand waren de eerste bladen van een kaart aanwezig, die aan deze eischen voldoet. Ook Nederland tracht naar verbetering van het aanwezige materiaal. De Engelschen kunnen voorloopig toezien. Alweer blijkt, dat ook in de kartografie de uitvoering op breeden grondslag op den duur verre te verkiezen is boven de voorziening in de behoeften van het oogenblik. (applaus). De voorzitter dankt den heer van Riel voor zijn boeiende rede en zijne demonstratie van het interessante kartografische materiaal. Daarna verdeelt de vergadering zich in groepen, welke onder geleide van de H.H. Prof. Dieperink, lector van Riel en den heer Rookmaker, de belangrijke verzameling instrumenten gaan bezichtigen, die «de Valk» herbergt. Vooral de ouderen volgden met belangstelling de demonstraties met het nieuwe statief. De imposante rij theodolieten, de instrumenten voor lengte meting, de planimeters, rekenmachines, de coördinatograaf en de eerste kartografische resultaten der lucht-photogrammetrie, alles werd met belangstelling en bewondering bekeken, terwijl de ge leiders bij hunne uiteenzettingen een aandachtig gehoor hadden. Toen de groep belangstellenden langzamerhand dunde ging ook deze welgeslaagde jaarvergadering tot het verleden behooren. Aan het eind van dit verslag past een hartelijk woord van dank aan Prof. Heuvelink voor zijne filmlezing en aan de H.H. Prof. Dieperink en van Riel voor hunne voordrachten en niet minder voor hunne goede zorgen voor een prettige en ongedwongen 212

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 212