Schriftelijke bestellingen worden eerst uitgevoerd, nadat het verschuldigde bedrag, waarvan desverlangd te voren opgave zal worden verstrekt, is gestort of overgeschreven op girorekening n°. 103010. Na ontvangst van de kennisgeving van storting of bijschrijving worden de kaarten zoo spoedig mogelijk verzonden. Kosten voor toezending en c.q. voor verpakking worden den aanvrager in rekening gebracht. De volgens aanvrage verstrekte kaarten worden niet geruild noch teruggenomen. Aan Rijks-, Provinciale- en Gemeente-instellingen kan desge- wenscht op kwartaalrekening worden geleverd. Verrekening van leveringen aan Departementen van Algemeen Bestuur en daaronder ressorteerende instellingen (ook Staats bedrijven) geschiedt door de zorg van het Departement van Oorlog.» HET INLANDSCH KADASTER IN N.O.I. In den strijd om het «inlandsch kadaster» is een phase van rust gekomen. Bekend is dat in 1922 door den Topografischen Dienst een begin was gemaakt met proefmetingen voor de registratie van het individueel grondbezit en hoe de heer J. H. Raeven, des tijds landmeter van het Kadaster te Weltevreden, daartegen te velde trok in het Tijdschrift voor het Kadaster in Nederlandsch Indië. (Dit orgaan heeft thans opgehouden te verschijnen). De pers in Indië toonde groote belangstelling voor de «millioenen- kwestie» aldus luidde de ondertitel van het eerste artikel van den heer Raeven en voor de tegenbrochure van het hoofd van den Topografischen Dienst, kolonel L. F. van Gent. In Holland trok de kwestie de aandacht der regeering; de oud-chef van den kadastralen dienst, de heer L. C. F. Polderman, bracht advies uit aan den minister, hetwelk doorgezonden werd aan den gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Zijn wij wel inge licht, dan hield dat advies een waarschuwing in tegen de aan hangige plannen tot invoering van een inlandsch kadaster. Nadat nog het hoofd van den kadastralen dienst en de leger commandant hunne zienswijze aan de Indische regeering hadden kenbaar gemaakt, is op 12 Augustus j.l. door den gouveneur- 232

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 232