UIT DE PERS. 234 Zwaartekrachtmeting op zee in een duikboot. De groote bladen meldden dat aan boord van Hr. Ms. onderzeeboot K XI, die 15 October van den Helder naar Nederlandsch Indië vertrok, de ingenieur der rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing dr. F- A. Vening Meinesz de reis tot Port Said medemaakt voor de uitvoering van slingerwaarnemingen in den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee, volgens de methode, die hij in 1923 heeft toegepast aan boord van Hr. Ms. onderzeeboot K II, op reis naar Indië. Op verzoek van de rijkscommissie heeft de minister van marine daarvoor toestemming verleend. Hoewel deze waarnemingen belangrijke uitkomsten kunnen opleveren voor de kennis der zwaartekracht op zee, daarin 1923 in den Atlantischen Oceaan slechts twee en in de Middellandsche Zee slechts zes waar nemingen konden worden uitgevoerd, zoo is dit toch niet het hoofddoel der reis. Als zoodanig is thans te beschouwen de beproeving van een nieuw slingertoestel, dat aan het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bildt volgens de plannen van dr. Vening Meinesz en met medewerking van den adjunct-directeur dr. C. Schoute is vervaardigd door den eerste- instrumentmaker L. L. M. van Rest. De waarnemingen daarmede zullen veel eenvoudiger en nauwkeuriger zijn, dan met het toestel, dat in 1923 is gebezigd. Een beknopte uiteenzetting van zijn denkbeelden betreffende de in richting van het nieuwe toestel gaf dr. Vening Meinesz in den loopen den jaargang van het Bulletin Géodesique, het orgaan van de geodetische sectie der internationale geodetische en geophysische unie. Als het toe stel aan de verwachtingen voldoet, waaraan blijkens uit Sevilla en uit Tunis gezonden berichten wel niet behoeft te worden getwijfeld, zal de Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum de vervaardiging op zich nemen, wanneer door geodetische instellingen in het buitenland dergelijke toestellen voor de uitvoering van slingerwaarnemingen worden verlangd. Ook voor waarnemingen aan den vasten wal biedt het nieuwe toestel groote voordeelen boven de tot nu toe gebruikelijke. Een landmeetkundige afdeeling aan het Technisch Adviesbureau van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Volgens het Weekbl. v. Gem. belangen van 23 Oct. 1925 is aan hetTechnisch Adviesbureau te Amersfoort van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten een landmeetkundige afdeeling verbonden, die zal staan onder leiding van ir. W. Schermerhorn, tevens directeur van het Geodetisch

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 234