A 12. Jaarverslag van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing 1907, 1911, 1913 en 1914. 235 Bureau te Delft, door welk bureau reeds meerdere omvangrijke werken voor Rijks- en gemeenterekening werden of worden uitgevoerd. Deze landmeetkundige afdeeling beschikt over alle hulpmiddelen, personeel en instrumenten van genoemd Geodetisch Bureau en belast zich uitsluitend met landmeetkundig werk en wel op één van de volgende wijzen. 1. Het uitvoeren van volledige opmetingen, waterpassingen en kaar- teering voor geheele gemeenten of gedeelten daarvan, met blijvende ver zekering van de gebruikte polygonen. Opgenomen worden naast de ge bouwen en zichtbare perceelgrenzen al die objecten, die van belang zijn voor den gemeentelijken dienst, zooals rioolroosters, waterleidinghydranten, lantaarnpalen, telefoonpalen, beplanting langs de wegen enz. Het geheel wordt zoodanig ingericht en berekend, dat kleinere of grootere bijmetingen later zeer eenvoudig door de gemeente-ambtenaren kan geschieden en zonder meer tn de nieuwe kaarten ingepast kan worden. Zulke opmetingen worden tegen een te voren vastgestelde vergoeding uitgevoerd. 2. Het is natuurlijk ook mogelijk, dat bij de opmetingen meer of minder gemeentepersoneel te werk wordt gesteld, hoewel dat meestal iets duurder uitkomt. Men kan zelfs zoo ver gaan, dat de gemeente het werk geheel in eigen beheer uitvoert en alleen de leiding opdraagt aan den leider van de landmeetkundige afdeeling, die dan dus als adviseur optreedt. De gemeente kan daarbij dan ook tegen een vergoeding de beschikking krijgen over hulpmiddelen en instrumenten van het Geode tisch Bureau. De berekeningen zullen meestal het beste in haar geheel aan deskundigen kunnen worden overgelaten. 3. Er zal een proef worden genomen met het tijdelijk beschikbaar stellen van goede instrumenten voor korten tijd. De behandeling hier van door de gemeente-ambtenaren zal moeten leeren, of dit door te voeren is tegen een redelijke vergoeding. 4. Er kunnen adviezen gegeven worden bij aanschaffing van nieuwe landmeetkundige instrumenten of bij de beoordeeling van aanwezige oude exemplaren. BIBLIOTHEEK. Ingevolge den oproep om mede te helpen aan de aanvulling onzer bibliotheek, voorkomend in het «Voorwoord» van den Cata logus in de derde aflevering blz. 82 en 83, mocht de bibliothe caris reeds ontvangen hetgeen hieronder vermeld is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 235