24 DE COÖRDINATOGRAAF. Tot de fraaie verzameling instrumenten van den Landmeters cursus aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen behoort een coördinatograaf van de nieuwste constructie uit de fabriek van G. Coradi te Zürich. De commissie van bestuur van den cursus stelde mij in het najaar van 1923 welwillend in de gelegenheid dit instrument voor plan-aanleg te gebruiken; de groote vereenvoudiging, die dezen nieuwsten coördinatograaf, vergeleken bij het eerst uitgevoerde exemplaar (zie jaargang 1887 blz. 73—83) kenmerkt, geeft mij aanleiding tot een beknopte beschrijving voor ons lijdschrift. Zie daarbij de afbeelding. De evenwijdige linealen A. en B. zijn vastgeschroefd op den voor- en achterrand van een vierkante tafel T, met een zijde van 120 cm, in afwijking van den op de teekening aangege ven vijfhoekigen vorm, die niet meer wordt gebruikt. De in T -vorm, van zware, iedere doorbuiging uitsluitende, gietconstructie gebouwde Y-wagen loopt door middel van de wigvormig afgeslepen vernikkelde raderen r in eene conische insnijding der lineaal A en met gewone loopwielen over lineaal B. De X-wagen, die op analoge wijze over den Y-wagen wordt bewogen, draagt de drie piquoirs, waarvan I en II een ouder lingen afstand van 2 dm hebben, terwijl III zich bevindt in den top der 2 dm lange loodlijn, opgericht in het midden der ver bindingslijn van I en II. Deze laatste is evenwijdig aan de loop- richiing van den X-wagen en staat loodrecht op die van den Y-wagen. II en III dienen o. a. om de verste hoeken eener kaart, waar men met I niet kan komen, te bereiken. Op de lineaal A en op den Y-wagen zijn de metaalstrooken M en M1 aangebracht, die twee onbecijferde verdeelingen dragen en wel in centimeters en 0.4 centimeters (10 meter respectievelijk op de schalen 1 1000 en 1 2500). De becijfering 1 1000 en 1 2500 achter elkaar, is aangebracht op linten J, die door middel der rondsels C en C1 kunnen worden bewogen langs M en M1, zoodat daarmede iedere willekeurige deelstreep als o punt kan worden ingesteld. De firma P. J. Kipp Zonen te Delft, vertegenwoordigster van G. Coradi te Zürich, stelde het cliché welwillend ter beschikking.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 24