De inrichting der planblaadjes is voor dezen coördinatograaf zeer veel vereenvoudigd; de indeeling in vier geletterde kwadran ten kan achterwege blijven en de lijsten met de volgorde, waarin ruitpunten en trigonometrische punten moeten worden ^geprikt» zijn overbodig. Voor planaanleg op de schaal i 2500 vervalt bovendien de overbrenging in millimeterwaarde van de coördinaatsafstanden tot de rechts- en onder naastbij gelegen ruitlijn, wat de voorbereiding van den planaanleg bij het andere instrument zoo omslachtig maakt. Voor het Wageningsche instrument heeft men slechts noodig een eenvoudig planblaadje, dat tevens dienstbaar kan worden gemaakt aan de samenstelling van verzamelveldwerken, en de coördinatenlijst. De volgorde der te prikken ruit- en trigono metrische punten wordt tijdens den aanleg bepaald. Het bovenstaande geldt voor positieve coördinaten waarden; voor negatieve waarden moet een eenvoudige aftrekking worden uitgevoerd; komen beide tegelijk voor, dan zou men in positieve en negatieve richting becijferde linten kunnen aanbrengen. Bij uitsluitend negatieve getallen kan men, evenals tot nu toe gebrui kelijk, het blad omdraaien en met positieve getallen werken; de onderzijde van het planblaadje geeft dan de bovenzijde van het plan aan. De verbluffende eenvoud van het instrument maakt een groote snelheid bij het aanleggen van plans mogelijk; het is dus econo misch en het zal alleszins aanbevelenswaard zijn ten behoeve van den kadastralen dienst den ouden Amsterdamschen coördinato graaf, die ernstige slijtagegebreken vertoont, onder vriendelijk gedenken zijner vele en nuttige diensten, zoo spoedig mogelijk te vervangen door een exemplaar van het nieuwste type. J. F. A. van Riessen. BOEKBESPREKING. Bij R. Reiss, Liebenwerda, verscheen de Deutsche Land- messer-Kalender 1925 (24e jaargang), bewerkt door H. Blu- menberg. Het eerste deel, stevig gebonden als zakkalender, bevat tal van gegevens voor den vakman, hieronder veel waarvan in de praktijk nuttig gebruik kan worden gemaakt, b.v. reeds de 26

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 26