27 kwadraattafel, de logarithmentafels in 4 dec. en de productentafel in hoofdstuk I. Verder zijn hoofdstukken gewijd aan wiskundige formules, toleransen, landmeetkunde, cultuurtechniek, ingenieurs wetenschappen en aan aanteekeningen uit de natuurkunde, de astro nomie en de statistiek. Dit alles in kleinen maar duidelijken druk op 300 bladzijden bij elkaar gebracht stempelt den kalender tot een beknopt «Nachschlagebuch». In eene afzonderlijke bijlage zijn opgenomen alle geodetische en landmeetkundige diensten in het Duitsche Rijk en in de Duitsche Staten. Behalve naamlijsten bevat dit tweede deel me- dedeelingen over de opleiding van landmeters: leerplannen van de landbouwhoogescholen te Berlijn en Bonn, examenprogramma's en statistieken. UIT DE PERS. DE ZWAARTEKRACHTSBEPALING OP ZEE EN HARE BETEEKENIS VOOR DE GEOLOGIE. De N. R. Ct. gaf het hieronder volgende verslag van de voordracht op 17 Januari 1925 door Dr. Ir. F. A. Vening Meinesz gehouden over bovenstaand onderwerp voor de geologische sectie van het Geologisch Mijnbouwkundig Genootschap voor Nederland en Koloniën. De zwaartekrachts-waarnemingen op zee aldus spr. kunnen ten eerste van beteekenis zijn voor de vormbepaling van de geoïde: het is b.v. te verwachten, dat men op deze wijze een goede bepaling zal kunnen verkrijgen van de afplatting en van den juisten vorm van den aequator. Daarnaast echter zullen de zee-waarnemingen vermoedelijk van veel be lang blijken te zijn voor de beoordeeling van geotektonische en geolo gische problemen. Er moet echter voor gewaarschuwd worden, dat men bij de interpretatie der zwaartekracht-resultaten voorzichtig moet zijn; als sprekend voorbeeld van een vergissing te dien opzichte, is de meermaals geuite bewering te noemen, dat ten N. der Alpen de zwaartekrachts anomalieën het bestaan van een uitgebreide „Randser.ke" aantoonen, terwijl dit in werkelijkheid niet het geval is. De isostatische reductie der waarnemingsresultaten zal een juiste beoordeeling in de hand werken, en moet dus als zeer wenschelijk beschouwd worden. De op zee uit te voeren zwaartekrachts-waarnemingen hebben twee voordeelen boven die, welke te land gedaan worden i°. de resultaten zijn minder lokaal gestoord en geven dus een over zichtelijk beeld;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 27