37 verificateur en landmeters afgezien van de 30 hypotheek bewaarders slechts zijn invloed zou kunnen doen gelden door één «toegevoegden» ingenieur-verificateur Kan men de nood zakelijkheid eener deskundige centrale leiding der afdeeling Hy potheken en Kadaster in twijfel trekken wanneer men ziet hoe het nieuwe ontwerp Zeerecht een geheel nieuwe boekhouding op de Scheepsbewijzen noodzakelijk maakt, hoe het totaal verouderde begrip «belastbare opbrengst» in onze wet op de grondbelasting van 1870 binnenkort leiden moet tot een meer moderne wet op de grondbelasting met een daarbij behoorende fundamenteel ge wijzigde kadastrale boekhouding en hoe de sinds 1 Dec. van kracht zijnde wet op de Ruilverkaveling, niet alleen geheel andere eischen aan het Kadaster en aan zijn ambtenaren stelt, doch bovendien den eersten grondslag heeft gelegd voor een verbeterde administratie der zakelijke rechten op onroerend goed? Meent men zich nóg een eeuw lang te kunnen behelpen met ons ver haspelde fiscaal negatieve stelsel, nu binnen enkele maanden tijds èn prof. van Oven te Groningen in zijn praeadvies voor de Broederschap van candidaat-notarissen èn prof. Scheltema te Leiden in de vergadering der Notarieele Vereeniging te Amster dam op 1 Nov. 1924, zich verklaarden voor het positieve systeem van boeking? Reeds ontglipte aan de departementale fiscale leiding het initi atief tot de daadwerkelijke verbetering van den kadastralen grond slag en zal de landmeter van het kadaster slechts vermomd als artillerie-officier dit ideaal in vervulling doen gaan! Thans heeft de Bond van Huis- en Grondeigenaren in studie genomen de mogelijkheid eener internationale uniforme regeling van het ka daster! Meent men dan nog om over het rapport der com missie van Her wijnen maar te zwijgen dat men de leiding van het kadaster mag verzwakken door eene fictieve splitsing in technischen dienst en administratie? Wil men het initiatief tot de noodzakelijke kadastrale verbeteringen geheel in handen van buitenstaanders leggen Hoe dit ook zij, in den loop van Januari hoopt het Bestuur in eene audiëntie bij den Minister van Financiën hierover zekerheid te verkrijgen. Met voldoening kan thans reeds geconstateerd worden, dat van verschillende zijden het bestaansrecht der afdee ling Hypotheken en Kadaster warm verdedigd wordt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 37