VASTE PUNTEN VOOR DE ARTILLERIE. In een tijd als de tegenwoordige, waarin het «para bellum» hoe langer hoe meer maar nog niet genoeg vervangen wordt door het «para pacem», te gaan schrijven over de artillerie is een hachelijke onderneming. En dan dit te doen als niet-artillerist! Wij zullen echter niet meer behandelen dan den landmeetkundigen kant van het onderwerp. Wat hiertoe behoort en wat hieraan raakt mag geacht worden thans verhoogde belangstelling te trekken. Degenen onder de lezers van dit niet-artilleristische tijdschrift, die in de techniek van het zware wapen volledig ingewijd zijn, mogen 't mij ten goede houden, wanneer de hieronder volgende beschouwingen hier en daar naar hun smaak in te algemeene bewoordingen zijn vervat of wanneer de vaktermen niet altijd gebruikt zijn. Dat de beslissing van een slag in den laatsten oorlog meer dan vroeger van de artillerie afhing, is bekend. Niet alleen door het aantal kanonnen was dit zoo. Behalve met de grootere dracht der stukken en de verhoogde uitwerking van projectielen hield dit verband met de vuurregeling en hierbij was o. a. de ontwik keling van het vliegwezen van groote beteekenis. Door gebruik van het vliegtuig is het mogelijk zelfs gedekt opgestelde vijandelijke batterijen op te sporen; nadat deze eenmaal ontdekt zijn helpt bij de beschieting ervan de waarnemer uit de lucht het vuur te leiden, zijn berichten maken het mogelijk de schoten telkens dichter bij het doel te doen vallen. Wanneer de vijandelijkheden aan den gang zijn is de verkenning uit vlieg tuigen waarschijnlijk van grootere beteekenis dan die van den beganen grond. Deze laatste blijft echter eene belangrijke rol vervullen. De vuurleider moet weten richting en afstand van het doel ten opzichte van zijn stukken. Onder de gegevens voor de vuurlei ding (technische uitvoering) en voor de vuurregeling (tactische samenwerking) behoort dus naast het antwoord op de vraag «wat?» allereerst het antwoord op de vraag «waar?». Aan de opening van het werkzame vuur moet voorafgaan plaatsbepaling,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 3