ËÈN NIEUWE SCHAALVERDEELlNG. Iedere waarnemer, die veel gemeten heeft met een theodoliet voorzien van twee vertikale draden, kent den twijfel omtrent de juistheid van een instelling op het oogenblik, dat hij de instel- schroef loslaat. Bij overigens gunstige uitwendige omstandigheden is de oorzaak van dezen twijfel daarin gelegen, dat, terwijl het oog toelaat met groote nauwkeurigheid vast te stellen of een ingesteld voorwerp zich midden tusschen de beide vertikale draden schijnt te bevinden, de fijn-beweging van den theodoliet niet altijd van zoo goede constructie is, dat de zoo juist genoemde gunstige eigenschap van het oog ten volle benut kan worden. Is dit het geval, dan zal de waarnemer de gemaakte instelfout zien, maar met haar aanwezigheid genoegen moeten nemen, omdat het halveeren van de ruimte tusschen de draden niet beter benaderd kan worden. Tal van onderzoekers, waaronder Stampfer, Kummer, Rein- hertz, Wagner, Hohenner enz., hebben zich bezig gehouden met het bepalen van de grootten van de instelfouten in verband met de daarbij gebruikte kijkers, typen van verdeeling der schalen en afstanden van kijker tot schaal. Veelal volgden deze onderzoekingen naar de grootten der in stelfouten op die, welke een inzicht moesten geven in de fouten, gemaakt bij het aflezen op baakverdeelingen waarbij werd vast gesteld, dat voor dezelfde omstandigheden, de instelfouten in grootte beduidend onder de afleesfouten bleven. Dit resultaat zal geen waarnemer bevreemden. In overeenstemming hiermede vond Reinhertz voor de middel bare waarden van de te verwachten fouten in het instellen, respectievelijk aflezen van een niveau de uitdrukkingen 0,09 /H en 0,20 JH" waarbij H" de hoekwaarde van het niveau in sec. voorstelt. Wanneer men nu de verschillende methoden bekijkt, die dienen 1) Dit artikel is voor een deel te beschouwen als een uitgebreid referaat over een opstel onder denzelfden titel opgenomen in de Septemberaflevering van het Zeitschrift für Instrumentenkunde, Jaargang 1924.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 41