moesten om de nauwkeurigheid, bij waterpassen bereikt, zooveel mogelijk op te voeren, dan berusten deze op de hiervoor genoemde ervaring, dat aan instellen met een kijker en inspelen van een niveau de voorkeur dient gegeven te worden boven aflezen met een kijker en aflezen van het niveau. Het meest streng is dit doorgevoerd bij de methode van water passen der Landwirtschaftliche Hochschule te Berlijn, waarbij instellen van den kijker en inspelen van het niveau samengingen. Bij de in ons land voor de nauwkeurigheidswaterpassing ge volgde methode Cohen Stuart2) treft men de combinatie in stellen kijker en aflezen niveau aan. Voor zoover mij bekend, heeft men er vroeger niet aan gedacht de algemeen erkende groote mate van zekerheid van het instellen op of het halveeren van een schaalinterval te gebruiken voor het samenstellen van een schaalverdeeling, waarop het aflezen niet alleen met veel grootere nauwkeurigheid voor de gebruikelijke afstanden kan geschieden, maar waarop ook voor groote afstanden nog mooie aflezingen zijn te doen. Deze zekerheid bij het halveeren opent de mogelijkheid een verdeeling tot stand te brengen, zonder gebruik te maken van verdeelstrepen. Voor de verdeeling kunnen dan dienen de (denk beeldige) hartlijnen van velden. Een verdeelstreep is alzoo ge geven door het midden van een veld en dit brengt mede, dat de invloed van de fouten, gemaakt bij het aangeven van de grenzen van het veld, door het middelen daartusschen sterk wordt verkleind. Het zichtbaar maken van bijv. een millimeter op grooten afstand, hetgeen met een gewone min-verdeeling uitgesloten is, hangt af van de relatieve fout, waarmede men op een veld kan instellen. Men kan altijd twee velden zoo groot nemen, dat instellen daarop mogelijk is. Wanneer nu hun hartlijnen onderling een mm evenwijdig zijn verschoven, dan hangt de mogelijkheid om dit verschil in ligging door een kijker waar te nemen, geheel af van de relatieve fout in het instellen. De vier volgende figuren doen zien, hoe, geleid door deze ge dachte een nieuwe schaal- of baakverdeeling is ontstaan, die naar 42 1) Zie Zdtschrift f. Vermessungswesen o.a. jaargang 1902. 2) Werken van de Ned. Rijkscommissie v. Graadmeting en Waterpassing II be treffende nauwkeurigheidswaterpassing 1875 1885.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 42