Velden-Millimeter-Baak. 44 Door nu de verdeeling vijf cm breed te maken en de verti- kale banden en rijen van blokjes vier mm breed te doen zijn, ontstond een verdeeling, waarop niet alleen de millimeters volgens het principe zijn aangegeven, maar ook de onderdeelen 0,2 en 0,8 zijn kenbaar gemaakt. Andere onderdeelen van millimeters kunnen gemakkelijk worden geschat. Een groot voordeel is nog daarin gelegen, dat de millimeters met de rangcijfers o tot 5 liggen binnen de witte driehoeken, terwijl die met de rangcijfers 5 tot 10 voorkomen in de gekleurde. Aan deze millimeterverdeeling is een reeks telblokken toegevoegd, ieder een decimeter hoog. Deze telblokken hebben den trapvorm. De centimeters, waar voor een even cijfer genoteerd moet worden, zijn aangeduid door schuin verloopende treden. De oneven cijfers komen overeen met rechte treden. Zooals de ervaring heeft geleerd, is vergissen bij het aflezen zoo goed als uitgesloten. De becijfering van de decimeterblokken is ook zoodanig, dat zij aangeeft het geen men voor de meters en decimeters heeft te noteeren. Hetzij men deze baak ver deeling gebruiken wil voor waterpassen of voor indirecte afstandsmeting, de diafragma's van het waterpasinstrument resp. tachymeter behoeven slechts voorzien te zijn van horizontale draden. Is ook een vertikale draad aanwezig dan kan het snijpunt van dezen draad met een horizontalen ook worden ingesteld binnen een witten of gekleurden driehoek, waarmee de aflezing door den vertikalen draad is vastgelegd. Detail 2 i. Ook zou men het diafragma Fig. b. van een waterpasinstrument kunnen voorzien van een speciaal dradenkruis bestaande uit een Ware Grootte.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 44