V elden- M illimeter- Baak. daarvan aflezen en honderdste deelen schatten. Natuurlijk kan deze methode alleen toepassing vinden op niet al te groote afstanden. Voor laboratoriumwerk is deze schaal zeer geschikt. Eenige voorbeelden van aflezingen zijn in de fig. b en c te vinden. Wanneer men schaal B goed bekijkt valt het op, dat, zoo men de fijnere aflezing niet wenscht te behouden, de schaalverdeeling veel kan worden vereenvoudigd door den tweeden en vierden verti- kalen band te laten vervallen. Op deze wijze ontstond schaal C, voorgesteld in Fig. d. Deze verdeeling kenmerkt zich door grooten eenvoud en veroorzaakt bij beschouwing door een kijker een rustigen aanblik. Alle millimeters worden volgens het grondprincipe op gelijkwaardige wijze aange geven. Theoretisch verdient het wellicht overweging het telblok door een witten band van de mm-verdeeling te scheiden, het is echter de vraag, of de rustige aanblik daardoor niet geschaad wordt. De drie methoden van werken met enkel horizontalen draad, rechthoekig dradenkruis of scheefassig dradenkruis kunnen Detai, 2;i bij schaal C toepassing vinden. Fig, a. Wanneer men voor een der drie schalen aflezen na instellen met de fijn-beweging wenscht toe te passen, dan moet voldaan worden aan de voorwaarde, dat vlak van diafragma en dat der schaalverdeeling evenwijdig zijn. Hieraan bij metingen in de praktijk afdoende te voldoen, komt mij bezwaarlijk voor, terwijl niet moet worden over het hoofd gezien, dat het instellen reeds een nadeel is, daar het niet alleen tijd vordert, maar ook van den waarnemer meerdere inspanning eischt. Een speciaal onderzoek, ingesteld naar de middelbare waarden 46 Ware Grootte. 0,1057 S_ 3_ 3

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 46