47 van de te verwachten fouten in de enkele aflezing voor afstanden van 10 tot 150 meter toe en voor de hiervoor besproken wijzen van werken, leverde voor de drie schalen geen noemenswaard verschil op. Dit sluit niet in, dat dit ook het geval zou zijn, wanneer de middelbare waarden zouden zijn afgeleid uit uitkomsten van ge wone terreinmetingen. Voor deze verdient schaal C onder aflezen bij horizontalen draad zonder instellen zeer zeker de voorkeur, vooral bij aflezen op groote afstanden. De bij het onderzoek verkregen uitkomsten leverden voor alle schalen en methoden door elkaar voor het verband tusschen middelbare fout en afstand de volgende uitdrukking: m1856 10,16 A -j- 3,414 A2 waarin m in microns en A in meters zijn uitgedrukt. Voor schaal C, gewoon kruis zonder instellen, kon de volgende uitdrukking worden opgesteld: m)j. 2633 33.68 A -f 2,707 A2 Daar schaal C het best te vergelijken is met een verdeeling in halve centimeters, bood de in 1915 door Hohenner in het Zeit- schrift für Vermessungswesen gepubliceerde formule een geschikte gelegenheid om de uitkomsten voor schaal C gevonden, aan die van andere onderzoekers, voor baken in halve centimeters ver deeld, te toetsen. Voor afstanden gaande van 10 tot 150 meter leverde schaal C een nauwkeurigheid 4,5 tot 2,5 maal zoo groot als die voor half- centimeterbaken werd gevonden, aannemende, dat dezelfde hulp middelen ter beschikking stonden. Wil een vergelijking van schaal C met andere verdeelingen volledig zijn, dan mag niet volstaan worden met een vergelijken van de verkregen uitkomsten, maar moeten ook andere factoren als gemakkelijk aflezen en gevoel van zekerheid daarbij in het geding worden gebracht. De ervaring met schaal C opgedaan stelt in dezen volkomen gerust. Aan dit onderzoek omtrent de nauwkeurigheid bij het aflezen werd verbonden een onderzoek naar de nauwkeurigheid van in stellen, niet alleen om de traditie getrouw te blijven, maar vooral omdat de velden-millimeter-verdeeling op de groote nauwkeurig heid van het instellen berust.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 47