4 dikwijls ook van andere punten dan alleen standplaats en doel. De jutste ligging zal soms bekend moeten zijn van een in de nabijheid van het te bevuren object gelegen hulpdoel, dat gebruikt kan worden om op in te schieten. Wat verstaan moet worden onder «inschieten» tegen een doel of tegen een hulpdoel is vrij duidelijkal vurende worden de factoren van toevalligen aard en wisselende grootte bepaald om daarna bij het uitwerkingsvuur met hun invloed rekening te kunnen houden. Eveneens kan van belang zijn de kennis van de juiste plaats van een scherp afste kend terreinvoorwerp, b.v. een torentje in het voorterrein, dat kan dienen als hulprichtpunt, een punt ten opzichte waarvan de zijde- lingsche richting aangegeven kan worden. Behalve richting en afstand komt bij het schieten als landmeet kundige grootheid nog in aanmerking de terreinhoek, dit is de hoek dien de richting naar het doel (richtlijn) maakt met het horizontale vlak. Als beginsel geldt, dat de vuurleiding geschiedt van een punt, vanwaar het doel wordt gezien. Zeer dikwijls in den strijd is de toestand zoo, dat de vuurleider zich niet naar zulk een punt zal kunnen begeven, de gegevens moeten hem dan verschaft worden door speciale waarnemers. Vliegtuigen en kabelballons laten wij in de hoogere sferen hun werk doen zonder ons daar thans verder mede bezig te houden en wij bepalen ons tot de artillerie-ver- kenning op den grond. Niet alleen omdat het aantal beschikbare vliegtuigen in ons leger betrekkelijk gering is blijft die verkenning op of dichtbij den beganen grond van belang, haar organen, patrouilles en uitkijkposten, kunnen op eigen wijze zoowel tijdens het gevecht als daarvoor gegevens verzamelen, die voor de vuur leiding noodig zijn. Ook lang vóór dat de vijand in een streek aanwezig is, dus in vredestijd, kan een deel van dit werk ge schieden. Alvorens hierop nader in te gaan vragen wij ons af, hoe wel dóór de genoemde organen antwoord werd en wordt gegeven op de vraag «waar?». Indien wij dit nagaan voor het laatste tiental jaren valt duide lijk te constateeren een streven om de nauwkeurigheid der plaats bepaling op te voeren en zien wij eene geleidelijke ontwikkeling der methoden. Uit een militair tijdschrift van het begin van den wereldoorlog zij het mij vergund aan te halen het volgende voorbeeld van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 4