55 punten, die opgenomen zijn in de «Meetkunstige Beschrijving> zoo goed mogelijk op hun plaats liggen, terwijl de uitknipsels om deze punten zoo zijn gedraaid dat de verschillende gemeenten zoo goed mogelijk aansluiten. Vooral op de grenzen der ge meenten liet de aansluiting veel te wenschen over, er moest heel wat worden gepast en gemeten om hiaten of overdekkingen weg te werken. Tegenwoordig is de methode van werken in zoo verre verbeterd, dat begonnen wordt met het teekenen van de vaste punten der Meetkundige Beschrijving, terwijl vervolgens de gemeentegrenzen van de kadastrale kaarten zoo goed mogelijk worden ingeteekend. Staan deze vast, dan verkleint men in iedere gemeente de kadastrale kaart. Naar mijne meening wordt door deze werkwijze wel voorkomen, dat in de buurt van de gemeentegrenzen zich fouten opstapelen, maar de zekerheid dat de gemeentegrenzen op hun juiste plaats worden afgebeeld, wordt aldus niet verkregen. Tot nog toe kon men zijn oordeel over de nauwkeurigheid der kaart niet op goede gronden motiveeren. Daarvoor is noodig, dat men verschillende punten der kaart, waarvan men de coördinaten in de Rijksdriehoeksmeting kent, uitpast ten opzichte van het assenstelsel van de kaart. Nu zijn er nog maar weinig terreinpunten bekend in het stelsel der Rijksdriehoeksmeting. Een mooie collectie van die punten kan men vinden op de kaarten van kadastrale gemeenten, die in den laatsten tijd hermeten zijn. Voor mijn onderzoek heb ik de beschikking gehad over de kaarten der hermeting van Dieren. Door vergelijking met de topografische kaart kon van 32 punten der hermeting de plaats op de topografische kaart worden aan gegeven. Deze punten zijn vervolgens uitgepast uit het kadastrale plan met een nauwkeurigheid van 0.2 a 0.4 m, uit de topogra fische kaart met een nauwkeurigheid van 5 a 10 m. De omrekening geeft tot resultaat dat de middelbare afwijking bedraagt 74 Meter. Ik meen te weten dat het blad, waarop het onderzochte gebied voorkomt, dateert uit den oudsten tijd, zoodat het resultaat geen maatstaf behoeft te zijn voor het werk, dat thans bij de her ziening der bladen wordt verricht. Interessant zou het zijn, deze onderzoekingen uit te breiden, ook op de kaart 1 a 25.000, J) Voor een 5-tal punten gelegen in Noord-Brabant werd gevonden 28 meter.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 55