5 melding van doelverkenners: «door uitkijkpost op kerktoren A te 2,30 n.m. waargenomen in N.W. richting den rook van 4 stukken achter hoogte 36,6 vóór bosch bij B», aldaar een zeer waardevol gegeven voor de bestrijding der vijandelijke artillerie genoemd, en het volgende bericht: «patrouille bij brug C ziet versperring 30 °/oo rechts van stoomgemaal D op geschatten afstand 600 meter s. Het juiste beginsel der vastlegging (i. c. poolcoördi naten) is in beide berichten aanwezigde onnauwkeurigheid in de ligging der genoemde punten op de kaart, in de richtingsbepaling en in de afstandsschatting laat echter een speling van honderden meters in deze plaatsbepalingen toe. Volgens een paar voorschriften, die mij ter beschikking staan thans, n.l. het Voorschrift Stellingartillerie (V. St. A.) en het Schiet voorschrift Vesting-Artillerie (Sch. V. A.) beide van 1915, moeten de patrouilles voorzien zijn behalve van de stafkaart 1 25000 («terreinkaart») en een prismakijker met verdeelde glasplaat, o. m. van een planchet, waarop een kaart 125000 met vierkantennet, terwijl bij een uitkijkpost het planchet soms vervangen is door een eenvoudig hoekmeetinstrument («richtvlak» of «kijker tot plaatsbepaling»). De patrouille bepaalt als zij de plaats van een ontdekt doel niet onmiddellijk op de terreinkaart kan aangeven, deze van één punt af door een potloodlijn te trekken in de richting van het doel op het georiënteerde planchet en door den afstand in verband met de op de kaart voorkomende terreinvoorwerpen te schatten, of (bij uitzondering) door van twee standplaatsen uit voorwaarts in te snijden. De plaats van het doel wordt in coördinaten opge geven, aldus: D. 11. 14. 12, waarmede aangegeven worden letter en nummer van het vierkant en de in het vierkant uitgepaste afstanden van links en van boven. De uitkijkpost handelt evenzoo, met dien verstande, dat bij gebruik van kijkers met verdeelden cirkelrand de richting gemeten wordt ten opzichte van vaste punten, welke tevoren door een commandant daartoe zijn aangewezen, en de afstand geschat wordt zooals boven werd aangegeven of gemeten met een afstandsmeter. Uit die gegevens door de verkennende organen aan een aan gewezen commandant verschaft worden de plaatsen van doelen bepaald. Hierbij wordt gebruik gemaakt van vuurkaarten, waar onder verstaan worden grijsdrukbladen van de top. kaart 1125000

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 5