64 keurigheid, die er mede kan worden bereikt, staat slechts weinig achter bij die van waarnemingen aan den vasten wal. Zij opent dan ook een geheel nieuw veld van onderzoek voor de bepaling der zwaartekracht. De Commissie mocht reeds talrijke bewijzen ontvangen van de belang stelling, die deze waarnemingen in het buitenland hebben gewekt. In verband met het sterke electromagnetische veld, veroorzaakt door de dynamo's in de ondergedoken boot, zijn aan boord de bronzen slingers gebezigd. De invarslingers zijn echter ook mede genomen, om deze te bezigen aan den wal, opdat de reis tevens dienstbaar zou worden gemaakt aan de vastlegging van eenige hoofdpunten in Indië, van welke men later zal kunnen uitgaan bij de uilvoering van relatieve zwaartekrachtbepalingen daar te lande. In December, op de heenreis, zijn deze slingers gebruikt ter bepaling van de zwaartekracht op den vasten wal te Sabang op het eiland Poelo Wè aan de noordkust van Atjeh. De Commissie wil niet nalaten in dit verslag haren dank uit te spreken voor de door haren ingenieur Dr. Vening Meinesz in zoo ruime mate ondervonden medewerking der Marine. RUILVERK AVEL1N G. De Centrale Commissie voor Ruilverkaveling verstrekte de volgende mededeeling omtrent de wijze, waarop een ruilverka veling moet worden aangevraagd. Die aanvraag kan alleen in behandeling worden genomen, indien zij is gedaan door ten minste een vierde van hen, die bij het kadaster bekend staan als eigenaren van of rechthebbenden op de perceelen, gelegen in het blok, waarop de aanvraag be trekking heeft. De aanvraag wordt schriftelijk gericht tot Gede puteerde Staten der provincie, waarin het blok of het grootste gedeelte daarvan gelegen is en kan als volgt luiden «Ondergeteekenden, allen eigenaren van of rechthebbenden «op perceelen op bijgaande kaart aangeduid en kadastraal «bekend onder de gemeente sectiewenden «zich tot Uw College met het verzoek te willen bevorderen, «dat ruilverkaveling op bovenbedoeld blok wordt toegepast, «krachtens de Ruilverkavelingswet. 19 (Onderteekeningen). Aan Gedeputeerde Staten der Provincie te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 64