68 wegenservituten en waterloozingen naar de openbare waterleidingen tervisielegging en publicatie indiening van bezwaarschriften en behande ling daarvan recht van beroep ruiling door belanghebbenden. Nadat dit alles in het verdeelingsplan is geregeld en vastgesteld, is de uitvoering hoofdzakelijk van landmeetkundigen, cultuur-technischen admi- nistratieven aard. Deze behoeft dan geen moeilijkheden te brengen en kan in een paar jaar afloopen. Behalve op de gemeene weiden hebben de gemeenten ook het naas- tingsrecht op de overige gronden en wel tegen de halve taxatiewaarden. Dit naastingsrecht is aan alle gemeenten toegekend in evenredigheid van het totaal erfgooiers in elke gemeente wonend. Voeg daarbij dat de gemeente Naarden bijzondere aanspraken aan de wet ontleent, en het is duidelijk, dat men hierbij staat voor het moeilijkste probleem van het verdeelingsplan. Noodzakelijk moeten de gemeenten gronden buiten haar administratieve grenzen verkrijgen. Laren heeft b.v. in 't geheel geen weiland in haar gebied, Bussum evenmin en een te klein gedeelte van de overige gronden. Met de verhoudingscijfers van het aantal erfgooiers voor oogen, is een enkele blik op de kaart der erfgooiersheidegronden voldoende, om het haast onmogelijke van eene goede verdeeling in te zien, althans zonder voorafgaand algemeen aanvaard accoord. Mochten de gemeenten neiging hebben om het er maar op te wagen, dan is het verre van onmogelijk dat Huizen b.v. gronden zal verkrijgen bij het St. Janskerkhof, Naarden bij de Crailosche brug en Blaricum ergens tusschen Hilversum en Laren, daar de heidegronden binnen de genoemde gemeenten bij lange na niet toereikend zijn voor haar aandeel. Men denke zich dien toestand even in, en de gevolgen het eigenbelang zou de gemeenten brengen tot ver koop en exploitatie van de ver verwijderde terreinenhet onbebouwd laten van uitgestrekte gebieden zou iedere gemeente het liefst voor de andere eigendommen laten gelden enz. Ik ben er van overtuigd, dat de gemeentebesturen zullen terugdeinzen voor die verantwoordelijkheid die toestand moest leiden tot ingrijpen van hoogere machten, waardoor de autonomie der Gooische gemeenten op het spel wordt gezet. De logische conclusie is dus, dat pas dan de gemeenten het initatief tot verdeeling mogen nemen, nadat zij onderling eene bindende over eenkomst hebben gesloten. Wanneer zal dat zijn? In I927 nieb er moet nog heel veel veranderen Daaraan moet voorafgaan een algemeen Gooisch wegenplan, met aanwijzing van de terreinen, welke als natuur monumenten bewaard moeten blijven. Deze terreinen zouden dan door alle gemeenten gemeenschappelijk beheerd en de rest verdeeld kunnen worden. Ik moet hier even op een zijpad. Is het gemeenschappelijk bezit alleen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 68