men kan zeggen dat de nauwkeurigheid ongeveer gelijk is te stellen met die van een goeden afleesmicroscooptheodoliet van 16 cm randdiameter. Het instellen van den optischeti micrometer bleek bij wind niet eenvoudig, de nauwkeurigheid gaat dan achteruit. De tijd benoodigd voor aflezing in het veld was weinig of niets minder dan die benoodigd bij een theodoliet met aflees- microscopenvergeleken bij micrometermicroscopen is de Zeiss I wat afleessnelheid betreft natuurlijk in 't voordeel, doch deze zijn voor veldgebruik niet zeer geschikt, de vergelijking met aflees- microscopen is beter. Om te komen tot een volledig oordeel over de bruikbaarheid van het instrument ook in de praktijk van het Kadaster is de verhandeling van den heer Schermerhorn van groot belang. ROEKAANKONDIGING. W. Jordan. Handbuch der Vermessungskunde. Dritter Band. Landesvermessung und Grundaufgaben der Erdmessung. Van het derde deel van dit in ons land welbekende standaardwerk is bij de J. B. Metzlersche Verlagsbuchhandlung te Stuttgart de zevende druk verschenen (met het jaartal 1923), bewerkt door Dr. O. Eggert, Professor aan de Landbouwhoogeschool te Berlijn. De eerste druk van Jordans werk droeg het jaartal 1873; destijds bestond het uit één deel, onder den titel «Taschenbuch der praktischen Geometrie». Sindsdien is het voortdurend vernieuwd en uitgebreid en die gedaanteverandering, welke het werk onder- ging, geeft een goed beeld van de ontwikkeling der geodesie in de laatste halve eeuw. Dit derde deel behandelt de problemen der hoogere geodesie op door en door grondige wijze. De tekst vult 836 bladzijden, die uitgebreide inhoud is door splitsing in hoofdstukken en para grafen met opschriften overzichtelijk gehouden en door de wijze van bewerking der stof ook aantrekkelijk gemaakt, waartoe ook de typografische uitvoering meewerkt. In een aanhangsel van 73 bladzijden zijn talrijke hulptabellen opgenomen en het boek

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 71