74 behulp van de formules der stereografische projectie. Bij de basismetingen wordt het hier te lande bekende toestel, dat gecon strueerd is naar het beginsel aangegeven door generaal Ibanez, wel beschreven en daarna wordt toegelicht het gebruik ervan bij Aarberg in 1880, een dergelijke kleine beschouwing over de basis meting bij Stroe in 1913 zou, naar 'tons voorkomt, meer up to date en daarom ook al interessanter zijn. Ook de triangulaties in Nederlandsch Oost-Indië zijn niet aangestipt. De breede beteekenis van dit derde deel wordt hierdoor niet verminderd, in de vakbibliotheek ook van de fvederlandsche geodeten blijft Jordans handboek een eereplaats innemen en met ingenomenheid brengen wij den nieuwen druk van het derde deel onder de aandacht van onze lezers. Heines. Inleiding tot de Landhuishoudkunde Onder dezen titel is van S. Koenen een boek verschenen in de Volksuniversiteits bibliotheek, bewerkt door Prof. Bordewijk uit Groningen, een werkje, waarnaar door de studeerenden aan de Landbouw-Hooge- school werd uitgekeken en dat dan ook aan vele landmeters welkom zal zijn. Het is samengesteld uit een reeks van voordrachten, door Prof. Koenen gehouden te 's Gravenhage, Borne en Groningen, waarin o. a. de volgende onderwerpen worden behandeld: Land bouw en Industrie; Wet van de afnemende meeropbrengsten; Intensiveering en rationaliseering; onderwerpen, die ook in de collegezaal op dergelijke manier werden besproken. Voorts bevat het een hoofdstuk over «Ligging en vorm der cultuurgrondenwaarin o. a. de typen van boerderijen worden behandeld, terwijl hiermede in verband aan de Ruilverkaveling eenige bladzijden zijn gewijd. Het tweede deel van het boekje handelt over «de Landbouw crisis van 1878 1895, haar oorzaken en gevolgen», terwijl ge ëindigd wordt met een uitgebreide literatuuropgave. Hoewel lang niet de geheele Landhuishoudkunde bevattende, is het zeker de moeite waard van dit werkje nota te nemen, temeer daar men zoo duidelijk den leertrant van den verscheiden hoogleeraar daarin herkent. Fr. Schuurman.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 74