7 guleerde punten de wiskundig juiste plaatsen zijn aangegeven door een zwart cirkeltje met nummer, welk nummer overeenkomt met dat waaronder het getrianguleerde punt voorkomt in de bij de kaart behoorende lijst van getrianguleerde punten. Als getri- anguleerde punten komen in aanmerking: terreinvoorwerpen, kruis punten van wegen, nulpunten van batterijen (nulpunt snijpunt van de hoofdrooilijn met de binnenkruin der borstwering) en uitkijkposten. Hier zien wij dus het eerste begin van eene afzonderlijke artilleriekaart, gegrond op nieuwe metingen. De ervaring in den laatsten oorlog heeft hoe langer hoe meer de kennis van een groot aantal punten in coördinaten als voor de artillerie nood zakelijk doen zien. Deze artilleriekaart is thans in wording. Het ligt in de bedoeling, telkens wanneer een stelling wordt ingeno men, over te gaan tot samenstelling van het betreffende gedeelte; men moet zich haar voorstellen dus niet nog als een kaart van het geheele land, al worden voorbereidingen in die richting getroffen. Het ligt voor de hand dat, toen men zich onafhankelijk wilde maken van de gebreken die de top. kaart in meetkunstig opzicht aankleven, men het oog heeft geslagen op de nauwkeurige uit komsten der Rijksdriehoeksmeting (R. D.). In de publicatie «Topographische Kaart en Rijksdriehoeks meting» (1920) behandelt Prof. Heuvelink het bij de R. D. gelegde verband met het net van Krayenhoff en wordt onder zocht de aanpassing van de R. D.-gegevens aan het Kr.-systeem, welke laatste daarbij als onveranderd aangehouden wordt. De aansluiting geschiedt groepsgewijze, wijl dit aanbeveling verdient wegens uiteenloopenden graad van nauwkeurigheid voor verschil lende gedeelten van het Kr. net. Ten slotte wordt de vraag «of bij eene revisie van de top. kaart op de schaal van niet grooter dan 1 a 25000, en doorgevoerd op de tot nu toe gevolgde werk wijze voor die kaart, de uitkomsten der R. D. nuttige diensten kunnen bewijzen» bevestigend beantwoord. Als bewijs voor de belangstelling die het onderwerp heeft wijzen wij op het reeds genoemde artikel van den heer van Riel, waarin de aanpassing van het Kr. net aan het R. D.-systeem (op andere wijze) behandeld wordt, terwijl de lezers in deze aflevering ook nog aantreffen eene verhandeling van ir. F. A. Pannekoek, elke met hetzelfde onderwerp verband houdt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 7