8 Voor de artilleriekaart zullen niet genomen worden de coördi naten der M. B., maar zij zal tot grondslag hebben de nauwkeuriger gegevens der R. D., herleid tot het assenstelsel der M. B. Van de omstandigheid dat de oorsprong van het assenstelsel der R. D. tevens eeh punt van Kr. is kon gebruik gemaakt worden om de R. D. coördinaten te herleiden tot coördinaten in het assenstelsel der top. kaart. Om te komen tot coördinaten in projectie van Bonne moet behalve deze verschuiving en draaiing, wegens verschil in meting en vereffening en wegens verschil in projectiemethode en in aangewende ellipsoïde, een correctie in rekening gebracht worden. Deze correctie is voor het centrum van het land betrekkelijk klein en loopt aatf de grenzen op tot enkele tientallen meters. Volgens eene mededeeling van den Directeur der Militaire Verkenningen, van wiens welwillend verstrekte inlichtingen hier dankbaar gebruik is gemaakt, worden ook voor de nieuwe i 25000 blaadjes der top. kaart de coördinaten der R. D. herleid tot het stelsel der M. B., waarbij dan tevens de genoemde correctie in rekening wordt gebracht. De gegevens der R. D., reeds uitgebreid met punten, die voor het Kadaster of andere takken van dienst in stereografische pro jectie waren bepaald, hoopt men bij de Artillerie, althans voor belangrijke deelen van het land, aan te vullen ten dienste van de artilleriekaart. Gedeeltelijk zal dit reeds in vredestijd kunnen geschieden. Die aanvulling van het coördinatenregister op grond van eigen metingen zal de taak zijn van den TRIANGULATIE- DIENST (T.). Op de aldus verzamelde gegevens zal dan kunnen worden voortgebouwd door den TERREINMEEIDIENST (TM.). Aan gaande dezen dienst en de daarbij toe te passen werkwijzen kunnen wij ons een oordeel vormen door de Aanwijzing ten dienste van de Artillerie. Terreinmeetdiensh (uitg. Kon. Mil. Ac. 1923). Dit boekje, een der jongste stappen in de ontwikkeling der methoden, welke hier kort geschetst werd, ligt voor ons. Het is een helder handleidinkje, geheel gericht op de praktijk, opge trokken op strengen grondslag, met grondige kennis samengesteld. Vergelijkt men den inhoud met wat hierboven uit voorschriften werd aangehaald over plaatsbepaling dan valt het streven naar grootere nauwkeurigheid onmiddellijk in 't oog. «Alleen die Cc, a

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1925 | | pagina 8