De schrijver bedoelt, dat aan de eigenlijke plan-opstelling heel wat arbeid vooraf moet gaan, en hierop zijn in de eerste plaats zijn beschouwingen gericht. «Stedebouw» is dan ook niet wat men noemt een «technisch» boek en heel iets anders dan b.v. «Der Stadtebau» van J. Stübben (dat in 1890 werd uitgegeven als Teil 4, Halb-Band 9, van het groote «Handbuch der Archi- tektur»), hetwelk meer details geeft. Waar de schrijver erop uit is een modern boek te geven, merken wij op, dat naast «onteigening» het begrip «ruilverkaveling» ge noemd had kunnen zijn, als merkwaardige vorm van wettelijke maatregelen, die bij urbanistiek toepassing kunnen vinden. In ons land is ruilverkaveling bij stadsterreinen voorshands uitge sloten in Duitschland, waar de volksaard er zich minder tegen verzet dan hier en in Engeland, zijne goede resultaten met het «stadtische Umlegungsverfahren» bereikt. Zooals dit o.a. toegepast werd te Keulen, biedt het wel voordeelen boven onteigening; immers onteigening, wil zij practisch zijn, d.w.z. niet te duur, kan haast niet anders dan bij gedeeltengeschieden en staat dan aan een vlugge uitvoering van het geheele plan in den weg. Ook in Frankrijk zijn er gevallen van stedelijke ruilverkaveling aan te wijzen, hoewel de wet (van 27 Nov. 1918) slechts van toepassing is op «remembrements ruraux». Jaren geleden reeds wisten twee landmeters in de nabijheid van Parijs, te Colombes, na de eigenaren tot overeenstemming gebracht te hebben, een «remembrement urbain» tot stand te brengen. In de verwoeste gebieden past de «Service de la Reconstitution Foncière et du Cadastre» ruilver kaveling toe aan de hand van de wet van 4 Maart 1919. De typografische verzorging van het boek is fraai. Hinderlijk is het groote aantal germanismen dat erin voorkomt. Ten bewijze stippen wij aan: «gezondheidsschadelijke bedrijven» (p. 112), «het jaar 1665 is van groote beduiding voor Wren's verdere ontwikkeling als bouwmeester» (p. 122), Hausmannsche verbeteringen van het stratennet van Parijs» (p. 169), «een zuiverder straatvoering» (p. 201), terwijl men «begripmatig», «nieuwbouw» «bemerking» en dergelijke woorden op tal van bladzijden ontmoet. De behandeling van bestuursvraagstukken voor een stad als Londen en andere problemen, als dat van het verkeer, en de mogelijkheden tot verbetering, en ook de bespreking (aan de hand van een prachtige reproductie) van het uit stedebouwkundig 102

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 102