oogpunt zoo meesterlijke plan van Christopher Wren voorden wederopbouw van Londen na den brand van 1666, vormen aan trekkelijke onderdeelen van het werk. Maar vooral zullen de belangstelling trekken van velen in ons land de onderwerpen die in de daarop volgende hoofdstukken een plaats vinden De Tuinstad. «Een tuinstad is een stad, ingericht voor industrie en gezond wonen, van een grootte, die een volkomen sociaal leven mogelijk maakt, maar niet grooter, omgeven door een permanenten ring van land (rural belt), het geheel in «public ownership» be heerd door een instelling». Zoo luidt de definitieen dan worden aan de hand van platte gronden twee zulke steden beschreven, Letchworth en Welwyn, die als satellietsteden van Londen, in tegenstelling met historisch gegroeide, volkomen nieuw gesticht zijn naar een vast plan in een gebied dat tevoren onbebouwd was. Vervolgens het onderwerp stadsuitbreidingaan plannen hier voor is men haast overal toe gekomen, door de toename der groote-stadsbevolking en door de uitbreiding van het economische en industrieele leven. Ten slotte het onderwerp regionale stedebouw, waarbij een ruimer gebied dan dat van één gemeente als een geheel wordt bestudeerd. Bij het gewestelijke uitbreidingsplan moeten maat regelen genomen worden om een «bewuste structurale eenheid» te vormen, het moet de basis zijn voor de detailbehandeling der afzonderlijke gebieden. Om den nauwen samenhang aan te geven die er bestaat tusschen stedebouw en topografie halen wij uit dit hoofdstuk nog aan: «De aanwezigheid van goed topografisch materiaal, bijge houden tot op den allerlaatsten tijd, voorzien van zorgvuldige hoogtelijnen, is de «conditio sine qua non» voor elk stedebouw- kundige werk, waarvan het ontbreken de rationeele planopstelling onmogelijk maakt». Al behandelt de schrijver in hoofdzaak alleen Engelsche toe standen en projecten, deze zijn de belangstelling (wat nog niet hetzelfde is als navolging) overwaard, Wij behoeven slechts te herinneren aan plannen als van «Amsterdam-Zuid» of van «Groot- Amsterdam», aan regionale plannen als voor het Gooi en voor Arnhem in wording zijn en eerlang ook voor ons Zuiderzeegebied ontworpen zullen moeten worden, aan de onlangs plaats gehad io3

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 103