i°5 1878 werd hij benoemd tot adspirant landmeter, als hoedanig hij o.m. werkzaam was bij de hermeting van 's-Gravenzande, en op i Januari 1883 tot landmeter van het Kadaster. In déze functie was hij jarenlang werkzaam te Leeuwarden, eerst voor den ambu- lanten dienst, later voor den gewonen velddienst. Nadat hij de aandacht op zich gevestigd had door de samen stelling van eene memorie inzake traktementsregeling, voor welk werk hij den lof had in te oogsten van Prof. Dr. A. J. van Pesch, werd hij op de jaarvergadering van 1898 gekozen tot secretaris penningmeester onzer Vereeniging; deze taak vervulde hij ge durende drie jaren op verdienstelijke wijze. In 1902 verscheen van zijn hand «Het Kadaster en de Boek houding op de Hypotheken», een tot op dien tijd bijgewerkt handboek, dat ten doel had zoowel ambtenaren als particulieren die met Kadaster en Hypotheken in aanraking kwamen, tot voorlichting te strekken. Na de benoeming van den heer Boer tot voorzitter der Ver eeniging trad de heer de Vos naast wijlen den heer C. W. Hoff mann op als redacteur van dit Tijdschrift. De jaargangen 1903 en volgende getuigen door verschillende belangrijke artikelen van zijn kennis en werkzaamheid op kadastraal gebied. De publicatie van een artikel getiteld «Het kadastrale vraagstuk», waarvoor redacteur de Vos mede de verantwoordelijkheid aanvaardde en waarvan hij misschien wel als de auctor intellectualis zal mogen aangemerkt worden, had een naspel in de Vereeniging tengevolge, dat vooral door het temperament van zijn medewerker een zoo danig verloop nam, dat hun beider redacteurschap in 1907 eindigde. Het was in die periode van zijn leven dat ook het licht zag zijn «Leerboek der Lagere Geodesie». Het doel dat de schrijver zich ermede gesteld had heeft hij bereiktop eenvoudige wijze de nieuwere methoden van opneming en vereffening te verklaren en bij het Kadaster steeds meer ingang te doen vinden. Al moge de behandeling van eenig onderdeel uit wetenschappelijk oogpunt beschouwd hier of daar minder geslaagd te noemen zijn, het doen verschijnen van dit werk toentertijd (1905), toen de opleiding der landmeters van het Kadaster nog niet in zulke goede banen geleid was als tegenwoordig, blijft een daad van groote waarde. In de commissies voor de examens bij ons dienstvak was de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 105