lijnen. Het resultaat moet zijn, dat van alle punten der eigen- domsgrenzen de ligging t. o. v. de meetkunstige figuur (de technische grondslag) in meetcijfers is vasgelegd en met behulp van die meetcijfers ter plaatse weer kan worden uitgezet. De kaart wordt daarvoor niet rechtstreeks gebruikt en is dus van secundair belang. Evengoed als met de verzamelde gegevens (meetcijfers) de eigendomsgrenzen ter plaatse weer gereconstrueerd kunnen worden, kunnen daarmee nieuwe kaarten op elke verlangde schaal worden vervaardigd. Welke grenzen moeten in kaart gebracht worden? Voor een topografische kaart is dat eenvoudig genoeg: de grenzen welke ter plaatse worden aangetroffen. Voor een kadastrale kaart kan daarmee niet worden volstaan, omdat zij de vaak onzichtbare eigendomsgrenzen in beeld moet brengen. Het is dus niet vol doende om een sloot op te meten, tevens moet worden geconstateerd of de eigendomsgrens midden door de sloot loopt of langs een van beide kanten. Ditzelfde doet zich voor bij muren, wallen, hagen, e. d., zelfs bij steenen palen. Meestal wordt de eigen domsgrens aangegeven door het midden van de paal, in enkele gevallen door een der zijkanten, b.v. bij rijkseigendommen. Voordat met de opmeting van eigendomsgrenzen voor de kadastrale kaart kan worden begonnen, zullen door wederzijdsche eigenaren ter plaatse inlichtingen omtrent de ligging dier grenzen verstrekt moeten worden, (delimitatie). Het is natuurlijk noodig dat die inlichtingen overeenstemmen en bovendien dat van de verklaringen der aanwijzers een bewijs-stuk (proces-verbaal) wordt opgemaakt. Dat proces-verbaal zal de eigendomsgrens omschrijven aan de hand van ter plaatse aanwezige teekens dus b.v. midden sloot, kant muur, lijn, welke de middens der palen verbindt, enz. Omdat deze teekens in vele gevallen niet blijvend zijn, zal een wettelijke bepaling, inhoudende dat de door den landmeter opge meten grens geacht wordt overeen te stemmen met de grens van het proces-verbaal, de bewijsmiddelen ten deze moeten aan vullen. Daarmee wordt een juridische grondslag voor de kadastrale perceelgrenzen verkregen. Ontstaan later nieuwe grenzen van zakelijk recht zoo wordt dezelfde weg gevolgd. Het valt gemakkelijk in te zien, dat een kaart, samengesteld als is aangegeven, t. av. de ligging der grenzen van die objecten I T I

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 111