in en hunne oppervlakten absoluut juiste inlichtingen vermag te geven. (Het vorenstaande betreft alles de objecten van den eigendom). In de tweede plaats moeten de registers, welke de subjecten van den eigendom vermelden, zoodanig zijn ingericht en worden bijgehouden, dat degene, die voor zijn rechtshandelingen t. a. v. onroerend goed afgaat op hun inhoud, menschelijkerwijze ge sproken, absoluut veilig is. Als iemand koopt van den ingeschreven eigenaar moet de mogelijkheid uitgesloten zijn, dat hij uitgewonnen wordt door een derde, die oudere en betere rechten blijkt te hebben. Registers, welke slechts de namen van grondbelastingplichtigen weergeven, zijn onbruikbaar voor het bereiken van voldoende rechtszekerheid t. av. den grondeigendom. Het privaatrecht van bijna alle moderne staten eischt publicatie van de vestiging en overdracht van zakelijke rechten op onroerend goed in daartoe speciaal bestemde openbare registers.. Slechts deze registers kunnen den gewenschten grondslag vormen, Het ligt voor de hand, dat zij op verschillende wijzen kunnen worden ingericht. De grondgedachte moet echter zijn, dat het gepubli ceerde beschermd wordt door het burgerlijk recht, en tevens, dat in elk gepubliceerd stuk de aanduiding der onroerende goederen geschiedt door vermelding der perceelnummers van de bijbe- hoorende kadastrale kaarten. Beschouwen wij het privaatrecht der verschillende modern be stuurde landen wat nader, dan blijkt bedoelde inrichting tot tweeërlei systeem terug te brengen te zijn. Het eerste systeem (Frankrijk, België, Nederland en Italië) eischt voor eigendomsoverdracht van onroerend goed (de overige zakelijke rechten als hypotheek, erfpacht enz. laten wij eenvouds- halve buiten beschouwing) de publicatie van een desbetreffende overeenkomst tusschen partijen. In dit systeem kan men niet spreken van een grondboek. De publicatie is slechts één van de vereischten voor de overdracht van het zakelijk recht en alleen tegen verzuim van déze publicatie waakt de overheid. Het publiek zelf dient aan de hand van het privaatrecht na te gaan, of eene rechtsgeldige overeenkomst behoorde te zijrf gepubliceerd. Het ligt voor de hand, dat in dit systeem de hulp van het notariaat vrijwel onmisbaar is. Want afgezien van het feit, dat de overheid de rechtsgeldigheid van datgene, wat gepubliceerd

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 112