"3 wordt, niet beoordeelt, zal het privaatrecht eigendomsovergangen erkennen buiten de registers om. Men denke aan erfopvolging, verjaring, natrekking enz. Gevolg is, dat het burgerlijk recht in deze staten voor het bewijs van zakelijke rechten op onroerend goed in het algemeen een zeer beperkt beroep toelaat op de openbare registers. Het tweede systeem (Duitschland, Oostenrijk, Zweden, Spanje, Tunis, Australië) eischt naast een rechtsgeldige overeenkomst even eens publicatie. Doch deze publicatie wordt niet toegelaten dan na een meer of minder scherpe controle op de handeling van partijen. Hier kan men spreken van een grondboek. In deze landen toch bestaat een register, waar het publiek zeer zeker vertrouwen in kan stellen, te meer, waar eigendomsovergangen buiten de registers om tot een minimum beperkt zijn. Welk systeem de voorkeur verdient, bezien van het standpunt van den grondeigenaar, ligt voor de hand. Boekingen krachtens het eerste systeem kunnen slechts beoordeeld worden door een rechtskundige; boekingen krachtens het tweede zijn voor ieder overzichtelijk. Uitdrukkelijk zij hier echter opgemerkt, dat de inrichting van een goed grondboek voor den wetgever een zware taak is. Slechts stippen wij deze drie punten aan: In de streken, waar vele erfdienstbaarheden voorkomen (van uitweg, uitzicht, licht, waterdrop enz.) zal het groote moeilijkheden opleveren juist te omschrijven in hoeverre het over te dragen eigendomsrecht hierdoor beperkt wordt. En dit zal toch moeten geschieden, wil het vertrouwen in het grondboek gerechtvaardigd zijn. Onmiddellijk vloeit een tweede moeilijkheid hieruit voort, n.l. hoever mag de ambtelijke inmenging, uitgeoefend door de directie van het grondboek, zich uitstrekken, zal deze niet een belemme ring worden voor de vlotte overdracht van onroerende goederen? In Duitschland heet de ambtelijke inmenging oorzaak te zijn, dat vele eigendomsovergangen niet ter publicatie aangeboden worden. In Australië laat de wet publicatie toe, maar eischt haar niet. In het eerste geval wordt beroep op het grond- register toegelaten. Als derde punt noemen wij: een goed grondboek moet steunen op betrouwbare landmeetkundige gegevens. Strikt noodzakelijk /s dit niet, doch het is logisch. Het grondboek behoort aange-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 113