vuld te worden met betrouwbare gegevens van een boven fiscale eischen uitgaand kadaster over ligging, begrenzing en oppervlakte der goederen. Allerminst is met het bovenstaande gezegd, dat het eerste systeem onvermijdelijk slechter zou moeten blij ven dan het tweede. Zeer goed is een tussc'nensysteem denkbaar, waartoe het eerste op eenvoudige wijze, geleidelijk kan omgevormd worden. Als eisch blijve men stellen een rechtsgrond, (rechtstitel van eigen domsovergang afkomstig van dengene, die bevoegd was over den eigendom te beschikken; verjaring, natrekking, erfopvolging) die den eigendomsovergang van onroerend goed mogelijk maakt, daarnaast steeds publicatie en is eenmaal gepubliceerd, dan moet degene, die op deze gegevens vertrouwt, geen gevaar loopen. Billijkheidshalve stelle men echter een tijdsruimte vast, waar binnen de gepubliceerde handelingen nog betwist of verbeterd kunnen worden. Bovendien zou de Staat voor de ambtelijke verrichtingen verantwoordelijk gesteld kunnen worden, gelijk thans in Nederland ten aanzien van de administratie der hypo theken het geval is. Een dergelijk systeem zou minder stroef werken dan het tweede, hiervoor genoemde. De rechtszekerheid zou hier meer steunen op het feit, dat het publiek a. h. w. stilzwijgend zijn goedkeuring hechtte aan de bekend gemaakte rechtshandelingen, dan op de toestemming tot publicatie van de directie van het grondboek. Aanbeveling zou het verdienen het gebruik van de onderhandsche acte, althans zoo vaak minderjarigen als partij optreden, te verbieden, in de andere gevallen overlegging van een indentiteitsbewijs voor te schrijven. Dit gewijzigde systeem zou het karakter van het burgerlijk recht van iederen staat intact laten, slechts de eischen van het verkeer, vooral die van het internationale (betrouwbare publicatie van overdracht of vestiging van zakelijke rechten op onroerend goed), zouden opheffing van te ver doorgevoerde rechtsonzeker heid vorderen. Wordt b.v. door het burgerlijk recht de terug werkende kracht eener, zelfs niet gepubliceerde, ontbindende voorwaarde erkend, (gelijk b.v. in Nederland en Frankrijk), waar door thans een geheele reeks eigendoms-overdrachten waaideloos kan worden men denke aan het geval, dat A verkoopt aan B, B aan C enz., terwijl B ten slotte de koopsom aan A niet ii4

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 114