"5 betaalt dan publiceere en erkenne men slechts als voor waardelijk rechthebbende B, indien zulks in de koopacte tusschen A en B verzocht is. Overgaande tot eene beschouwing der verschillende nationale kadasters aan de hand van het vorenstaande, wordt begonnen met: Het Nederlandsche Kadaster. De Nederlandsche kadastrale kaarten, opgemaakt ten behoeve van de grondbelasting, zijn bij gemis van de oorspronkelijke veldaanteekeningen als regel alleen op grafische manier te ver- grooten en met den bodem te vergelijken en vertoonen dan zoo danige afwijkingen in groot verband en in de ligging der per ceelgrens, dat zij voor het vervaardigen van uitbreidingsplannen, grondplannen van kanalen, e. d. niet te gebruiken zijn en voor het verrichten van grensuitzettingen slechts met de noodige om zichtigheid. Voor de laatste is het bovendien een bezwaar, dat wederzijdsche eigenaren niet gebonden zijn aan de ligging van de begrenzing hunner zakelijke rechten op de kadastrale kaart. Omdat vroeger de oppervlakte der perceelen als regel volgens uitpassing van de kaart is bepaald, zal deze net zoo min juist zijn als de kaart zelve. Nederland verkeert echter in de gelukkige omstandigheid dat de secundaire rijksdriehoeksmeting bijna is voltooid; van alle torens en andere vaste en boven hunne omgeving uitstekende punten zijn de afstanden zéér nauwkeurig tot eenzelfde assen stelsel bepaald en bekend gemaakt, en het is mogelijk om met betrekkelijk weinig moeite van andere punten die afstanden te bepalen. Dit laatste zal moeten geschieden. De technische grondslag zal moeten worden uitgebreid zoo danig, dat het mogelijk is om elke nieuwe grens aan dien tech- nischen grondslag te bevestigen. Op die wijze wordt eene geleidelijke vernieuwing der kaart verkregen in plaats van eene zoo kostbare generale. Op die wijze ontstaan ook het eerst nieuwe kaarten in ter reinen, waar zij het meest noodig zijn, namelijk in streken, waar veel verkeer met onroerend goed plaats vindt, als bouwterreinen, ruilverkavelingsgebieden enz.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 115