De Staatscommissie 1906 heeft een regeling ontworpen om die nieuwe grenzen ten getale van ongeveer 100.000 per jaar, juri disch afdoende te fundeeren. Deze regeling komt in het kort hierop neer, dat vanwege het kadaster geen grenzen worden opgemeten, voordat door partijen of hun vertegenwoordigers overeenstemming is bereikt ten aan zien van hare ligging, en van deze overeenstemming een pro ces-verbaal is opgemaakt ten overstaan van een landmeter. Zoo wel het proces-verbaal als de veldaanteekeningen worden ten hypotheek-kantore gepubliceerd, d.w.z. neergelegd ter raadple ging door het publiek. Door de wet zal hoofdzakelijk bepaald moeten worden, dat de landmeter binnen de grenzen van zijn district bevoegd is tot het verlijden van dergelijke processen-verbaal, in een vorm nader bij koninklijk besluit te regelen en dat de meetcijfers geacht worden overeen te stemmen met het desbetreffend proces-verbaal, behoudens bewijs van het tegendeel. Verder gelden de gewone bepalingen van het burgerlijk recht. Hoe deze regeling werkt, kan het best worden gedemonstreerd aan de hand van een voorbeeld: Stel de gemeente Amsterdam verkoopt afgepaald bouwterrein op den Dam. Volgens de bestaande voorschriften noodigt de betrokken landmeter den kooper en verkooper uit om ter plaatse de grenzen van het verkochte aan te wijzen. Stemmen beider aanwijzigingen overeen dan meet hij het op. In het stelsel der staatscommissie wordt dit oogenblik van overeenstemming niet gepasseerd zonder van die overeenstem ming een bewijsstuk op te maken in den vorm van een proces verbaal, waarin b.v. staat, dat de grens wordt aangegeven door de middens van 5 hardsteenen palen geplaatst op de 5 hoeken van het perceel. De landmeter bepaalt nu de plaatsen dier hardsteenen palen zoodanig ten opzichte van vaste punten, dat deze later steeds weer nauwkeurig zijn aan te geven. Evenals bij andere over eenkomsten en met de zelfde gevolgen kunnen partijen nu tegen hun overeenkomst van grensregeling opkomen in gevallen van dwang, dwaling, bedrog, onbekwaamheid en dgl. maar bij ge breke van dergelijke exceptiën, zijn zij voor hun grenzen ge bonden aan de hardsteenen palen. Zoolang deze bestaan zal geen 116

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1926 | | pagina 116